Najgroźniejsze wirusy w Polsce - lipiec 2010
Kaspersky Lab zaprezentował raport dotyczący aktywności szkodliwego oprogramowania na terenie Polski w lipcu 2010 roku. Z zestawienia wynika m.in, że najbardziej zawirusowanymi miastami w naszym kraju są Warszawa, Łódź i Poznań.
W lipcowym zestawieniu nie zaszło wiele zmian w liście Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast, zwłaszcza w pierwszej trójce. Ponownie na liście znajdują się Lublin oraz Bydgoszcz. Po dłuższej nieobecności w rankingu mamy również Koszalin na dziesiątej pozycji. Wzrost w stosunku do czerwca odnotowały Gdańsk oraz Katowice. Spadek zaś Wrocław i Szczecin - dokładnie o jedną pozycję.
Poniższa mapa prezentuje poziom infekcji w poszczególnych województwach. Każdy kolor odpowiada procentowemu udziałowi województwa w infekcjach w skali kraju.
- poniżej 1,5 proc. - kolor zielony
- między 1,51 a 5 proc. - kolor żółty
- między 5,01 a 9 proc. - kolor pomarańczowy
- między 9,01 a 20 proc. - kolor czerwony
- powyżej 20 proc. - kolor bordowy
W odróżnieniu od czerwca, w lipcowym zestawieniu mamy bardzo dużo nowości. Największą okazuje się być Packed.Win32.Katusha.o. Szkodnik ten nie był do tej pory obecny w żadnym zestawieniu, a debiutując w Top 20 zajął pierwsze miejsce. Wykorzystuje on serwer IRC, by pobrać dodatkowe szkodliwe komponenty, odpowiadające za kradzież tożsamości oraz danych niezbędnych do logowania do serwisów społecznościowych i banków.
O tym, że szkodnik Katusha.o zainfekował dużą liczbę komputerów w Polsce świadczy nie tylko pierwsze miejsce i 9 proc. udział w infekcjach w skali kraju, ale również spora liczba zapytań na temat tego trojana w wyszukiwarkach internetowych. Niestety cyberprzestępcy wykorzystali również ten fakt do własnych zysków i niektóre z odnośników prowadzą do stron phishingowych. Użytkownik może tam nabyć za około 30 dolarów program pozwalający usunąć Katusha.o. Radzimy zachować ostrożność i regularnie uaktualniać program antywirusowy.
Analiza dokonana została przez Macieja Ziarka, analityka zagrożeń z Kaspersky Lab Polska, w oparciu o informacje dostarczone przez system Kaspersky Security Network (KSN), czyli technologię gromadzenia danych o zagrożeniach zaimplementowaną w produktach firmy Kaspersky dla użytkowników indywidualnych.