Najpopularniejsze wirusy czerwca 2008

Kaspersky Lab, producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, opublikował listę dwudziestu szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w czerwcu 2008 r.

Firma poinformowała, że w statystykach dotyczących szkodliwych programów w ruchu pocztowym zaobserwowano w ubiegłym miesiącu stosunkowo niewielkie zmiany.

Wirusy Netsky i Nyxem, które długo utrzymywały się w czołówce rankingu 20 najpopularniejszych szkodliwych programów, tylko nieznacznie przesunęły się w stosunku do pozycji zajmowanych miesiąc wcześniej . Jedyna znacząca zmiana dotyczy ponownego pojawienia się robaka Nimda - szkodnika wykrytego jeszcze w 2001 roku.

Nimda to wszechstronny robak, który rozprzestrzenia się nie tylko za pośrednictwem poczty elektronicznej, ale również dysków sieciowych w sieciach lokalnych. Próbuje również atakować serwery IIS w sieci. Jest to dość nieprzyjemny szkodliwy kod - poprzez dodanie do grupy Administratorów użytkownika Gość i udostępnienie lokalnych dysków dla innych komputerów w sieci powoduje, że dostęp do komputera jest otwarty dla każdego.

Reklama

Warto również wspomnieć o nowości w rankingu: Exploit.Win32.IMG-WMF.y. Eksploity wysyłane pocztą elektroniczną stanowią poważne zagrożenie dla użytkowników, ponieważ niektóre klienty pocztowe wyświetlają zawartość nośników bez pytania użytkownika o potwierdzenie. Przez to komputer narażony jest na automatyczną infekcję. Użytkownik nie musi dawać zgody na zapisanie lub uruchomienie załącznika - szkodliwy kod uruchomi się automatycznie podczas przeglądania przez użytkownika wiadomości.

Pozostałe szkodliwe programy stanowiły 7,29 proc. wszystkich szkodników wykrytych w ruchu pocztowym.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wirusy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama