Reklama

Napster zakończył działalność

Ponad 12-letnia historia kultowego niegdyś serwisu dobiegła właśnie końca. Ogromna popularność, seria procesów a później lata wegetacji sprawiły, że stał się marnym cieniem tego, czym był przed laty. Finał nastąpił niedawno - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Napster oficjalnie ogłosił zakończenie działalności.

Napster, uruchomiony w 1999 roku przez Shawna Fanninga, był jedną z pierwszych usług P2P, które zdobyły masową - jak na tamte czasy - popularność, którą później umiejętnie wykorzystał współtwórca serwisu, Sean Parker. Napster szybko stał się symbolem łatwo dostępnej, pirackiej muzyki. W szczytowym okresie korzystało z niego 25 milionów użytkowników i szybko zwrócił na siebie uwagę nie tylko wielbicieli muzyki, ale również wykonawców i RIAA (Recording Industry Association of America).

Na drogę sądową przeciwko serwisowi wystąpili m.in. Madonna, Metallica i Dr. Dre, który jak na gangsta rapera wykazał się wyjątkową niekonsekwencją, walcząc o pieniądze przy pomocy wymiaru sprawiedliwości. Przegrane procesy doprowadziły do zamknięcia serwisu w 2001 roku. Reaktywacja nastąpiła w roku 2003 - po przejęciu przez Roxio Napster stał się wówczas serwisem sprzedającym legalną muzykę, opartym na platformie Pressplay. Jak nietrudno się domyślić, nie przysporzyło mu to popularności.

Reklama

W 2008 roku Napster został kupiony przez BestBuy, który postanowił sprzedać swoje udziały innemu serwisowi - Rhapsody. Nie wiadomo, co stanie się ze znaną marką. Na razie strona Napstera zawiera jedynie informację o połączeniu z Rhapsody i zachętę, by założyć tam konto.

Łukasz Michalik

http://vbeta.pl

vbeta
Dowiedz się więcej na temat: Napster

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama