Nie jesteś trollem? Uważaj, bo bardzo szybko możesz się nim stać

W globalnej sieci pojawia się coraz to więcej trolli. Oczywiście lwia część z nich to osoby specjalnie wyszkolone przez rządy pod kątem siania propagandy na najbardziej popularnych serwisach.

Nie jesteś trollem? Uważaj, bo bardzo szybko możesz się nim stać
Nie jesteś trollem? Uważaj, bo bardzo szybko możesz się nim staćGeekweek - import

Niestety, przyszło nam żyć w czasach, w których Internet stał się świetnym medium do tworzenia fałszywych, zmanipulowanych i obraźliwych wiadomości na kluczowe tematy, głównie polityczne, ale również uderzające w konkretne osoby po to, aby je skompromitować. Coraz częściej więc ciężko nam jest odróżnić fikcję od rzeczywistości. To wszystko ma bardzo groźny wpływ na ludzką psychikę.

Najlepszym przykładem tego, jak potężną bronią jest armia trolli, i jakiego spustoszenia może dokonać, nich stanie się przykład szerzących się w necie fałszywych informacji/fake newsów i rozpoczęcie wielkiej walki z nimi przez Facebooka, Wikipedię i Google.

Tymczasem najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Stanforda oraz Uniwersytetu Cornella sugerują coś jeszcze bardziej przerażającego. Otóż internetowym trollem może stać się szybko każdy z nas!

Utarło się, że trolle to osoby wytresowane lub po prostu sfrustrowane, zakompleksione, z niską samooceną oraz nienawidzące świata i ludzi. Chcą się dowartościować kosztem innych i często im się to świetnie udaje.

Nie jesteś trollem? Uważaj, bo bardzo szybko możesz się nim stać. Fot. Pexels.

Badanie przygotowane na potrzeby Conference on Computer-Supported Cooperative Work and Social Computing, polegało na eksperymencie, do którego zgłosiło się ponad 650 osób. W pierwszej części doświadczenia uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Jednej z nich zadano łatwe pytania, drugiej trudne. Następnie uczestnicy obu grup odpowiadali na pytania, które miały na celu określenie ich nastroju. Oczywiście ci, którzy mieli trudniejsze pytania byli w gorszym humorze.

Później ochotnicy przeczytali konkretny artykuł w internecie i zaangażowali się w dyskusję na forum. Musieli tutaj napisać komentarz pod artykułem. Wszyscy dyskutowali o tym samym artykule, jednak jedni badani napotykali na forum normalną, rzeczową dyskusję, a inni trafiali na obrzucanie się błotem.

Zebrane przez naukowców dane wykazały coś ciekawego. Badacze uznali za trolli osoby, które atakowały innych użytkowników wulgaryzmami. Wyniki pokazały, że 35 procent osób biorących udział w rzeczowych dyskusjach i odpowiadało na łatwe pytania, zostawiała nienawistne komentarze. 68 procent osób stawała się trollami, gdy musiały odpowiadać na trudniejsze pytania lub napotkali na pozostawione wcześniej komentarze trolli.

Jak więc widzimy, wystarczy że będziemy mieli kiepski humor i natrafimy na prowokacyjne komentarze, to potrafimy natychmiast zmienić się w większych trolli, niż tych przez nas napotkanych. Najgorsze, że wystarczy jedna osoba, aby zaczęła się napędzać spirala nienawiści, która doprowadzi ostatecznie do prawdziwej katastrofy.

Źródło: GeekWeek.pl/Computer-Supported Cooperative Work and Social Computing / Fot. Pixabay/Pexels

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas