Polfejs.pl - wystartował Polski Portal Społecznościowy
W internecie pojawił się serwis społecznościowy Polfejs, nazywany przez swoich twórców Polskim Portalem Społecznościowym, odpowiednikiem Facebooka, na którym ma panować "Prawdziwa wolność słowa". Co kryje się za tymi hasłami?
"Czemu chcesz do nas dołączyć?" - na takie pytanie odpowiadamy tuż przed założeniem profilu. Możliwe odpowiedzi (zachowano pisownie oryginalną) to: "Jestem Patriotą", "Blokowany na fb" i "Jestem Prawy i chcę". Zapowiedzi powstania "patriotycznego odpowiednika" Facebooka - jak opisywały go środowiska niechętne regulaminowi największego serwisu społecznościowego świata - pojawiły się już kilka miesięcy temu.
Na przełomie października i listopada zeszłego roku z Facebooka zniknęły profile m.in. Marszu Niepodległości, Ruchu Narodowego, Obozu Narodowo-Radykalnego i Młodzieży Wszechpolskiej. Decyzja administracji serwisu była jednym z powodów, dla których miał powstał Polfejs.
Kto założył Polfejsa? Grupa Polskich Patriotów - to jedyna informacja, jaką znajdziemy w sekcji "O nas" (tak naprawdę "About us", termin nie został przetłumaczony). Z bardzo ogólnego regulaminu dowiemy się, że siedziba Polfejsa mieści się w "na terenie Nowego Dworu Gdańskiego". Nie ma informacji o jakimkolwiek bycie prawnym będącym dysponentem danych osobowych osób, które zalogują się (zostawią dane) w serwisie. Według polskich regulacji prawnych regulamin serwisu internetowego zbierającego dane osobowe powinien zawierać m.in. właśnie taką wzmiankę. Warto o tym wiedzieć, zanim podamy swój adres e-mail, datę urodzenia czy zaczniemy umieszczać w serwisie zdjęcia.
Dodatkowo otrzymaliśmy oficjalne oświadczenie Fundacji Słowianie 2.0 w sprawie Regulaminu i Polityki prywatności, zamieszczonych na stronie Polfejs.pl. "W związku z napływającymi do nas pytaniami, po publikacjach m.in. w dużych serwisach technologicznych, o to czy Fundacja Słowianie 2.0 jest administratorem danych projektu Polfejs" - brzmi ich komunikat.
Obecnie (czwartek 28 września) na stronie z regulaminem Polfejsa widnieje komunikat: "Piszemy Regulamin oraz Politykę Strony. Zapisy chwilowo nieaktualne".
Sam serwis to w dużej mierze kopia najpopularniejszych rozwiązań znanych z Facebooka - w lewej kolumnie umieszczono dostęp do naszego profilu, podstawowe opcje, szybki podgląd grup, filmów, wydarzeń i ogłoszeń. Środkowa kolumna to odpowiednik facebookowej Tablicy, zobaczymy na niej wpisy, zdjęcia i filmy wrzucane przez użytkowników. W prawej kolumnie umieszczono reklamy, popularne tematy i sugerowanych znajomych.
Regulamin Polskiego Portalu Społecznościowego zabrania "Używania wulgaryzmów i zwrotów powszechnie uważanych za obraźliwe, a także w jakikolwiek sposób naruszających godność". Tylko od jego użytkowników zależy, czy rzeczywiście tak będzie.