Rada UE przyjęła nową dyrektywę w sprawie praw autorskich, potocznie zwaną ACTA2
Dziś rano, 15 kwietnia, w Radzie Unii Europejskiej odbyło się ostatecznie głosowanie krajów UE w kwestii nowej dyrektywy w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Polska ponownie głosowała przeciw.
Przypominamy, że 26 marca Parlament Europejski niezwykle małą ilością głosów (317 do 312 głosów) odrzucił proponowane zmiany w kontrowersyjnych przepisach. Dyrektywa została chwilę później przyjęta większością 348 głosów przy 274 głosach przeciwko. Chociaż w tej materii prawo powinno się zmienić, ponieważ w tej chwili żadne przepisy nie regulują publikowania w sieci wartości intelektualnych i swobodnego dzielenia się dziełami w globalnej sieci, to jednak powinny być one nieco bardziej przemyślane i nie wiązać się z permanentną cenzurą.
Dziś nową dyrektywą ACTA2 zajęła się Rada UE, w której odbyło się ostatecznie głosowanie. Do jej przyjęcia wymagana była akceptacja większości reprezentującej kraje wspólnoty (65 procent uprawnionych do głosowania). Wynik głosowania nikogo nie zaskoczył i wyniósł ponad 71 procent, więc ACTA2 przeszła już całą ścieżkę legislacyjną i została przyjęta w najbardziej kontrowersyjnym kształcie. Trzeba tutaj mocno podkreślić, że w Radzie UE ponownie przeciwko głosowała Polska, Szwecja, Finlandia, Holandia, Włochy i Luksemburg, a wstrzymały się od głosu Słowenia, Belgia i Estonia. Tymczasem największymi zwolennikami nowej dyrektywy były Niemcy i Wielka Brytania.