Satelitarny Internet Starlink od SpaceX ma już 100 tysięcy użytkowników

To był naprawdę pracowity rok dla pracowników SpaceX w kontekście internetu satelitarnego Starlink, bo zapowiedzi Elona Muska były bardzo ambitne - czy udało się je zrealizować?

SpaceX jeszcze w czerwcu zapowiadał globalne pokrycie Starlink już przed końcem września, co oznacza dostęp do internetu dosłownie z każdego miejsca na świecie, a chwilę wcześniej informowaliśmy o rekordzie prędkości Starlink w Europie, który wynosi 560 Mb/s i jest dowodem zapowiadanego przez Elona Muska mocnego przyspieszenia usługi. Przy okazji dowiedzieliśmy się też, że firma wysłała już na w kosmos 1800 satelitów Starlink, ale docelowo ma być ich aż 12 tysięcy i dopiero wtedy usługa zacznie działać w założony pierwotnie sposób. Nie zmienia to jednak faktu, że rozwiązanie już może się pochwalić ogromnym zainteresowaniem użytkowników.

Reklama

Jak poinformował bowiem SpaceX, do klientów rozesłano już 100 tysięcy terminali niezbędnych do korzystania z satelitarnego internetu, co oznacza taką właśnie liczbę użytkowników, a Elon Musk podzielił się na Twitterze listą 14 regionów, gdzie Starlink już działa i radzi sobie świetnie (Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Austria, Holandia, Irlandia, Belgia, Szwajcaria, Dania, Portugalia), komentując: - Nasze wnioski są obecnie procedowane w wielu krajach. Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy służyć Ziemi.
Przypominamy, że jednym z takich krajów, gdzie firma złożyła już stosowne dokumenty, jest Polska. Elon Musk zdecydował się założyć w naszym kraju specjalną spółkę, dzięki której proces będzie łatwiejszy, ale wciąż nie złożył wniosku o koncesję na nadawanie sygnału internetowego na terenie naszego kraju:

- SpaceX zwrócił się w maju z zapytaniem do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o dostępność częstotliwości oraz o określenie warunków technicznych celem uzyskania pozwolenia radiowego na potrzeby projektu Starlink - możemy przeczytać w oświadczeniu uzyskanym przez Wprost Biznes. Mówiąc krótko, za jakiś czas i my przekonamy się o tym, jak działa kosmiczna rewolucja od Elona Muska, chociaż nie da się ukryć, że nie będzie to przyjemność dla każdego, głównie ze względu na koszty, bo za wspomniany terminal trzeba jednorazowo trzeba zapłacić 2269 złotych plus koszty dostawy na poziomie 276 złotych, a do tego mamy abonament miesięczny w wysokości 449 złotych.
Źródło: GeekWeek.pl/SpaceX

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy