Reklama

TikTok zapłaci 92 miliony dolarów kary. Jak otrzymać część odszkodowania?

Właściciel jednej z najpopularniejszych aplikacji na świecie – TikToka – musi zapłacić w ramach ugody 92 miliony dolarów odszkodowania za gromadzenie danych biometrycznych użytkowników bez ich wiedzy i zgody. Za pomocą formularza internetowego można zgłosić się po część zadośćuczynienia, jednak warunkiem jest mieszkanie na terenie Stanów Zjednoczonych.

TikTok to zdecydowanie jedna z najszybciej rozwijających się aplikacji na świecie. Korzysta z niej ponad miliard użytkowników, z czego większość stanowią osoby młode. Jednak aby nie wpaść w przesadny optymizm, warto dodać, że za popularnym produktem ciągnie się szereg najróżniejszych kontrowersji.

Jedna z nich wyszła stosunkowo niedawno, gdy odkryto, że chiński gigant gromadzi dane biometryczne użytkowników bez ich zgody, a nawet wiedzy. Informacje miały być rzekomo wykorzystywane do celów marketingowych.

Reklama

Pozew w tej sprawie został złożony kilka miesięcy temu przez wiele amerykańskich podmiotów, a właściciele TikToka zgodzili się na ugodę, choć - jak sami twierdzą - nie przyznają się do winy, tylko chcą uniknąć długiej sądowej batalii.

Teraz przez popularną aplikację poinformowano użytkowników o szczegółach tejże ugody. Jeśli ktokolwiek przed 30 września 2021 roku korzystał ze wspomnianej platformy ma prawo do części pieniędzy.

Natomiast jeśli ktoś tworzył filmy na wspomnianej aplikacji i mieszka w amerykańskim stanie Illinois ma prawo do sześciokrotnie większego odszkodowania, gdyż jest to jedyny stan o tak jasnych i restrykcyjnych przepisach w tej sprawie.

Aby otrzymać zadośćuczynienie wystarczy do 1 marca 2022 roku wypełnić odpowiedni formularz internetowy. Jeśli jest się rodzicem osoby niepełnoletniej można również zrobić to w jej imieniu. Pieniądze wkrótce wpłyną na wyznaczone przez nas konto.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama