Wikipedia w Chinach znowu zablokowana

Kilka dni po odblokowaniu dostępu do Wikipedii w Chinach, władze w Pekinie znowu podjęły decyzje o jej zablokowaniu.

Pierwsze informacje o blokadzie Wikipedii pojawiły się już w weekend - chińscy internauci w niektórych miejscach Państwa Środka nie mieli dostępu do internetowej encyklopedii. Po próbie wejścia na stronę Wikipedii, zamiast samej strony lub pojawiającego się podczas cenzurowania przez Chińczyków komentarza (strona cenzurowana), można było zobaczyć komunikat o błędach. Przeciętny użytkownik w takiej sytuacji pomyśli, że np. strona ma problemy z serwerem.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Informacji nie chcą komentować informacji o zablokowanej na nowo Wikipedii.

Reklama

Chiny rutynowo blokują dostęp do witryn internetowych, których treść uważają za wywrotową i filtrują internetowe strony pod kątem słów mogących kierować do takich treści. Wikipedia była zablokowana od października 2005 roku.

Pomimo blokady Wikipedii, niewielka społeczność chińskich użytkowników wykorzystuje serwery proxy i inne sztuczki, aby dotrzeć do zakazanych stron. Według analityków chińskie władze martwi nie tyle zawartość Wikipedii, co otwarty proces jej tworzenia, wpływający na budowanie więzi i wspólnoty wśród edytorów haseł, którzy potrafią szybko zmobilizować się do dostarczenia nowych treści do tej niezwykle popularnej encyklopedii.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Wikipedia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama