Wirusy atakują Polskę
Polska znajduje się w czołówce rankingu krajów i regionów najbardziej narażonych na komputerowe infekcje - wynika z raportu Panda Security.
Laboratorium PandaLabs opublikowało kwartalny raport o globalnej aktywności zagrożeń. W trzecim kwartale 2010 roku znów górowały trojany - aż 55 proc. nowo powstałych zagrożeń należało właśnie do tej kategorii. Zarażanie poprzez e-mail straciło na popularności na rzecz nowocześniejszych sposobów: wykorzystywania mediów społecznościowych (jak w przypadku ataków clickjacking wykorzystujących opcję "Lubię to" na Facebooku), fałszywych stron internetowych pozycjonowanych w wyszukiwarkach (BlackHat SEO) czy też luk 0-day.
Android na linii ognia hakerów
W ciągu ostatnich trzech miesięcy analitycy zanotowali zdarzenia, które mogłoby oznaczać początek fali ataków na smartfony. Wydaje się, że hakerzy jako ofiarę upatrzyli sobie Android, popularny system operacyjny stworzony przez Google. Dwie aplikacje powstały specjalnie w celu ataku tej platformy - FakePlayer, który pod przebraniem video playera wysyła wiadomości SMS
nabijając ogromne rachunki telefoniczne swoim ofiarom bez ich wiedzy oraz TapSnake, który pod przebraniem gry przesyła współrzędne geolokalizacji użytkownika do serwera firmy.
Co gorsza, zaczynają pojawiać się legalne aplikacje Android połączone z samo-uruchomiającymi się plikami, zaprojektowanymi w celu zarażania w momencie uruchomienia aplikacji.
Najbardziej zawirusowane kraje
W rankingu krajów i regionów najbardziej narażonych na infekcje pierwsze miejsce zajął Tajwan, a za nim Rosja, Brazylia, Argentyna, Polska i Hiszpania. 95 proc. wszystkich wiadomości e-mail przesyłanych przez internet podczas ostatniego kwartału stanowił spam. Około 50 proc. całkowitej liczby spamu zostało wysłane z dziesięciu krajów, na których czele stoją: Indie, Brazylia i Rosja. Po raz pierwszy Wielka Brytania zniknęła z listy dziesięciu największych spamerów.