Atak zimy niebezpieczny dla komputerów

Atak zimy i związane z nim przerwy w zasilaniu mogą być zabójcze dla naszych komputerów. Tymczasem wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nagła awaria zasilania grozi uszkodzeniem sprzętu komputerowego, a także utratą cennych danych.

Awarie zasilania wywołane atakami zimy mogą być zabójcze dla komputerów
Awarie zasilania wywołane atakami zimy mogą być zabójcze dla komputerówAFP

Jak zapewniają specjaliści od energetyki, liczba awarii zasilania może rosnąć w kolejnych latach. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli, pogarsza się stan techniczny polskiej infrastruktury energetycznej. Znacząca jej część ma od 30 do 50 lat, w tym wiele linii napowietrznych, które są szczególnie wrażliwe na trudne warunki atmosferyczne. NIK uznała, że zagrożone jest bezpieczeństwo dostaw energii w przyszłości. Tymczasem wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nagła awaria zasilania grozi uszkodzeniem sprzętu komputerowego, a także utratą cennych danych.

Skutki braku prądu zniwelować mogą zasilacze z akumulatorami. Podtrzymują one pracę komputerów przez pewien czas po odłączeniu zasilania, dzięki czemu użytkownik może zapisać wyniki pracy i bez pośpiechu wyłączyć sprzęt w standardowym, w pełni bezpiecznym trybie. Podstawowe, markowe zasilacze można kupić już za około 250 zł, co należy uznać za kwotę relatywnie niewielką w porównaniu z potencjalną utratą danych lub uszkodzeniem sprzętu.

Inwestycja w system zasilania awaryjnego to sposób na uniknięcie kłopotów, które - biorąc pod uwagę raport NIK - mogą być tylko kwestią czasu. Dla użytkowników domowych brak zabezpieczeń może skończyć się wydatkami na naprawę sprzętu. W przypadku firm to również sprawa odpowiedzialności za dane, które mogą decydować o pozycji rynkowej.

Nie daj się zimie

Internauci serwisu MilionPorad.pl przygotowali kilka wskazówek, które pomogą nam ochronić sprzęt przed katastrofalnymi następstwami zimowych przerw w dostawie prądu. Internauci radzą:

"Gdy zabraknie prądu, urządzenie UPS (specjalny zasilacz bezprzerwowy - red.) podtrzyma pracę podłączonego do niego komputera przez kilka minut, podczas których zdążysz zapisać na dysku to, nad czym właśnie pracujesz i bezpiecznie wyłączyć komputer".

"W przypadku, gdyby nastąpiła awaria sieci elektrycznej, np. do gniazdek dostało się zbyt duże napięcie, zabójcza dawka prądu najprawdopodobniej zatrzyma się na listwie przeciwprzepięciowej - nowa listwa nie jest taka droga".

"W szczególności nie podłączaj do tej samej linii komputera, odkurzacza, klimatyzatora, wentylatora itp.".

"Jeżeli pracujesz przy pomocy komputera, dobrze jest robić backup minimum raz na tydzień, im częściej tym lepiej, ponieważ ryzykujesz mniejsze straty. Kopię bezpieczeństwa najwygodniej sporządzać na osobny, zewnętrzny dysk twardy, ale warto też kopiować dane na płyty CD. Gdy nie korzystamy z dysku zewnętrznego wypalmy dwa razy to samo na różnych płytach - najlepiej różnego producenta, by nie paść ofiarą wadliwej serii".

"Przywrócenie prądu może spowodować zakłócenia w sieci elektrycznej, które mogą uszkodzić sprzęt elektroniczny. Również w trakcie burzy, w wyniku wyładowań atmosferycznych, w sieci elektrycznej mogą powstawać przepięcia mogące uszkodzić podpięte do prądu urządzenia".

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas