Co trzecia płyta to Verbatim

Jedną na trzy płyty DVD służące do zapisywania danych, sprzedane w Europie w 2006 roku, wyprodukował Verbatim.

article cover
materiały prasowe

Rynek jest w dużej mierze kształtowany przez trend zwiększenia sprawności przechowywania danych. Szczególnie dotyczy to zwykłych użytkowników, a motorem rozwoju technologii są innowacyjne techniki telewizyjne i wideo. Znaczenie produktów wykorzystujących do składowania danych technologie optyczne (CD, DVD, Blu-Ray i HD DVD) wzrasta wraz z rozwojem cyfrowych rynków telewizyjnych.

Od czerwca 2006 roku. Verbatim oferuje możliwość zapisu danych w formacie Blu-Ray, który zapewnia maksymalną dostępną pojemność przechowywania danych 30 lub 50 (w formacie dwustronnym) gigabajtów. Dyski w formacie HD DVD, zdolne zmagazynować 15 gigabajtów były

w ofercie Verbatim już od początku zeszłego roku. Firma szacuje, że w Europie sprzedano tylko około 150 tysięcy płyt w obu formatach. Obecnie przemysł filmowy i rynek gier pracują nad tym, aby szerzej wdrożyć Blu-Ray i HD DVD. W konsekwencji oba formaty w przyszłości staną się codziennością jako nośniki danych i uzyskają status następcy DVD.

W przeciwieństwie do DVD-R, znaczenie klasycznego formatu CD-R systematycznie spada. W 2006 r. sprzedano w Europie 2,19 miliarda nośników CD-R - o 72 miliony mniej, niż rok wcześniej. Pomimo tego Verbatim zwiększył swoje udziały w tym rynku o 2,3 proc., aż do 28,7 proc.

W 2006 roku sprzedano w Europie ponad 1,5 miliarda płyt DVD-R. Oznacza to sprzedaż większą o 400 milionów sztuk, niż w roku poprzednim. W tym samym okresie udział Verbatimu w rynku DVD wzrósł z 26 do około 35 procent. - Jedną na trzy płyty DVD, służące do zapisywania danych, sprzedawanych w Europie produkuje Verbatim - powiedział Torsten Leye, manager ds. marketingu produktów optycznych Verbatimu na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. - Wierzymy, że przed DVD, jako nośnikiem pamięci, widać perspektywę potężnego wzrostu w następnych kilku latach.

Wśród profesjonalistów, jak również wśród zwykłych użytkowników, wzrasta trend do korzystania z kart pamięci Flash w kamerach cyfrowych, telefonach komórkowych, odtwarzaczach MP3 i grach. Dostępne są już przenośne karty pamięci z możliwością zapisywania do 16 gigabajtów. Najbardziej popularne są karty w formatach SD i Mini SD, jednak znaczący wzrost zauważono także wśród formatów miniaturowych, takich jak Micro SD, które wykorzystuje się w telefonach komórkowych. Zwiększa się także znaczenie nośników USB, służących do przechowywania i utrwalania danych, zdjęć i plików muzycznych.

W roku 2005 dużą popularnością cieszyły się nośniki mogące pomieścić 256 lub 512 megabajtów danych. Jednak do końca 2006 r. najlepiej sprzedające się nośniki pamięci USB miały już pojemność rzędu 1 gigabajta. Pojemności rzędu od 2 do 4 gigabajtów także nie są już rzadkością.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas