"Gadającą żarówka" od GE

Naukowcy z GE pracują nad "gadającą żarówką" rozwijając myśl Thomasa Edisona, twórcy pierwszej żarówki i założyciela GE.

Połączenie technologii oświetleniowej i oprogramowania do rozpoznawania głosu pozwala na stworzenie urządzenia, które dobrze naśladuje ludzką mowę, a do tego można je zaprogramować tak, aby udzielało odpowiedzi na zadawane pytania.

Zakres tematów poruszanych przez żarówkę może zmieniać się w zależności od umiejscowienia i wykorzystania urządzenia. Nowa żarówka w zwykłej lampce stołowej będzie potrafiła dać odpowiedź na typowe pytania o godzinę lub temperaturę, ale zamontowana w latarce mogłaby już odpowiadać na pytania związane z biwakowaniem i aktywnością na świeżym powietrzu. Żarówka w lampce nocnej będzie włączać się automatycznie o określonej porze, budzić za pomocą głosu i oznajmiać, że czas szykować się do pracy.

Reklama

W ostatnich dniach GE przedstawiło także nową technologię produkcji energooszczędnych żarówek, które pozwolą na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Wg szacunków GE, jeśli uda się zastąpić tradycyjne żarówki nowymi, wprowadzenie nowej technologii pozwoli na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do 40 milionów ton CO2 w USA oraz do 50 milionów ton w UE.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: żarówki | pytania | żarówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy