Greenpeace karci HP, Lenovo i Della
Organizacja Greenpeace zdegradowała producentów komputerów - firmy Hewlett-Packard, Dell i Lenovo - na swojej aktualizowanej co trzy miesiące liście rankingowej klasyfikującej koncerny z branży IT pod kątem ich przyjazności wobec środowiska naturalnego.
Trzy wspomniane przedsiębiorstwa zostały ukarane za niedotrzymanie obietnicy rezygnacji ze stosowania w swoich produktach polichlorku winylu i bromowanych opóźniaczy spalania (BFR) do końca 2009 roku.
W ubiegłym tygodniu aktywiści Greenpeace odwiedzili siedzibę główną chińskiego oddziału HP i przekazali przedstawicielowi koncernu model notebooka HP opatrzony napisem "Niebezpieczne produkty", czytamy w komunikacie wydanym przez Greenpeace. Akcję protestacyjną przeprowadzono także w Holandii, ponieważ HP postanowił przesunąć zapowiedziane w 2007 roku plany stanowiące o wycofaniu w latach 2009-2011 materiałów PVC i BFR z produkowanych przez firmę komputerów. Inaczej niż Dell i Lenovo, w wypuszczanych przez HP na rynek produktach nie dokonano nawet redukcji zastosowania wymienionych materiałów.
Zdaniem aktywistów na dalsze stosowanie niebezpiecznych substancji nie ma żadnego usprawiedliwienia. PVC jest najbardziej niebezpiecznym tworzywem sztucznym, przy którego spalaniu mogą powstawać rakotwórcze dioksyny. Z kolei związki BFR są słabo biodegradowalne i potrafią gromadzić się w łańcuchu pokarmowym; ich obecność można też stwierdzić w kurzu, ponieważ cząsteczki tej substancji potrafią uwalniać się z urządzeń.
Na przeciwnym biegunie uznania u obrońców środowiska znalazła się firma Apple, która w swoich nowych modelach komputerów zrezygnowała w dużej mierze z PVC i całkowicie z BFR. Liderem listy najbardziej przyjaznych środowisku firm z branży IT w dalszym ciągu pozostaje Nokia, za którą plasują się Samsung i Sony Ericsson. Z kolei Sony spadło z 5. na 12. lokatę, ponieważ nie dotrzymuje kroku innym firmom w zakresie recyklingu elektronicznych odpadów. Na ostatnich miejscach liczącego 18 pozycji rankingu znajdują się Microsoft, Lenovo, Fujitsu i Nintendo.