IBM uszlachetnia krzem

Firma IBM odkryła metodę modyfikacji krzemu, podstawowego materiału używanego w układach scalonych, która pozwala na zwiększenie prędkości pracy tych układów nawet o 35 procent.

Technologia, zwana "rozciąganym krzemem" ("Strained Silicon"), polega na rozciąganiu materiału, co przyspiesza przepływ elektronów przez tranzystory, zwiększając wydajność półprzewodników i zmniejszając pobór mocy.

Odkrycie to jest piątym poważnym przełomem w technologii półprzewodnikowej dokonanym przez firmę IBM w ciągu ostatnich czterech lat. IBM prognozuje, że technologia "rozciąganego krzemu" ("Strained Silicon") znajdzie zastosowanie w produktach w roku 2003.

Nowa technologia wykorzystuje naturalną tendencję atomów w materiałach domieszkowanych do wyrównywania orientacji. Kiedy krzem jest osadzany na podłożu z atomami znajdującymi się w większych odległościach, atomy krzemu zwiększają odległości między sobą, dopasowując się do atomów podłoża, czyli rozciągając krzem.

W rozciąganym krzemie ("Strained Silicon") elektrony napotykają na mniejszy opór elektryczny i mogą poruszać się nawet o 70 procent szybciej, co z kolei może prowadzić do aż 35-procentowego wzrostu szybkości działania układów elektronicznych - bez konieczności zmniejszania rozmiarów tranzystorów.

Jak dotąd, ewolucja technologii półprzewodnikowych była zgodna z trendem opisywanym przez Prawo Moore'a, branżowy aksjomat, który mówi, że liczba tranzystorów w układzie scalonym podwaja się co 18 miesięcy. Było to możliwe przede wszystkim dzięki ciągłej miniaturyzacji - skalowaniu. I chociaż prace nad dalszym zmniejszaniem wielkości tranzystorów nie ustają, wymiary tych elementów zbliżają się już do poziomu atomowego, na którym możliwości prostego skalowania skończą się.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas