Intel razy cztery

W listopadzie na rynek trafią czterordzeniowe procesory Intela - Intel Core 2 Extreme.

Cztery procesory w jednym - dokładnie tyle układów znajdzie się w zapowiedzianym przez firmę Intel Core 2 Extreme. Nie znamy jeszcze ceny procesora, chociaż biorąc pod uwagę ile trzeba zapłacić za dwurdzeniowy Core 2 Duo (między 700 a 2000 zł), na razie tylko nieliczni poczują poczwórną prędkość.

Używanie określenia "poczwórna prędkość" jest oczywiście pewnym nadużyciem, procesory dwu- i czterordzeniowe nie są kilkukrotnie szybsze od swoich starszych modeli. Kiedy specjaliści od badań i rozwoju w firmie Intel zrozumieli, że próba przekroczenia prędkości 4 gigaherców w jednym procesorze nie będzie możliwa, do układów postanowiono dołożyć drugi rdzeń (czyli tak naprawdę drugi procesor). W ten sposób powstał Core 2 Duo.

Dlaczego nie możemy na razie mówić o czterokrotnej prędkości? W obecnych na rynku procesorach, każdy ze rdzeni odpowiedzialny jest za inny program - np. jeden rdzeń obsługuję przeglądarkę internetową, drugi zajmuje się odtwarzaczem MP3. Nie ma na razie oprogramowania, które potrafiłoby połączyć oba rdzenie i rzeczywiście pokazać, że procesor jest znacznie szybszy od swoich poprzedników.

W najbliższych 5 latach oprogramowanie takie jednak na pewno powstanie. Intel zapowiedział, że od 2007 roku (albo 2008 roku - ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła) planuje sprzedawać jedynie procesory dwurdzeniowe i czterordzeniowe. Zapewne jedną z pierwszych branż, która wykorzysta w pełni potencjał nowych procesorów będzie branża gier komputerowych. Także i nadchodzący Windows Vista przewiduje specjalną nakładkę wizualną, Aero, do której prawidłowej (tzn. szybkiej) obsługi przyda się właśnie procesor wielordzeniowy.

Na czterech rdzeniach na pewno się nie skończy, jesteśmy świadkami nowego trendu - specjaliści firmy Intel mówią o procesorze z 80 rdzeniami. Największy konkurent Intela, AMD, ma własną linię dwurdzeniowych procesorów - Athlon FX. Także i AMD zapowiedział stworzenie serii czterordzeniowych procesorów.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas