Komputer dla Kowalskiego - platforma Vision
W tle odbywające się w Cannes festiwalu filmowego, AMD, potentat branży mikroprocesorów, przedstawił światu swoją wizję komputera osobistego. INTERIA.PL była na miejscu.
Platforma dla ludzi
- Należy sobie zadać pytanie, co ludzie chcą robić z komputerem - tłumaczy portalowi INTERIA.PL Sasa Marinkovic, senior Manager Product z AMD. - Jeszcze jakiś czas temu nikt nie spodziewał się, że komputery będą musiały przetwarzać tak ogromną ilość megabajtów pochodzących z cyfrowych zdjęć. Technologia staje się coraz bardziej zaawansowana, do komputerów doszły takie rozwiązania jak porty HDMI do komunikacji multimedialnej czy porty USB 3.0 do przesyłania danych - dodał Marinkovic. Odpowiedzią na postęp technologiczny oraz potrzeby Kowalskiego ma być platforma Vision autorstwa AMD.
Wprowadzona w październiku 2009 technologia Vision ma w swoim założeniu uprościć proces doboru odpowiedniego komputera. Całe rozwiązanie opiera się na konkretnych zastosowaniach i funkcjonalnościach, a nie trudnej do zrozumienia specyfikacji technicznej. Ta mająca już kilka miesięcy na karku zmiana w polityce AMD ma pomóc w walce z jego największym konkurentem, jakim jest Intel.
Ponieważ cała prezentacja odbyła się w Cannes, Vision postanowiono powiązać z rozrywką filmową. Do współpracy zaproszono serbskiego aktora Miki Manojlovića, znanego z filmów Emira Kusturicy "Ojciec w podróży służbowej" oraz "Underground". - Zaawansowana technologia jest potrzebna do tworzenia lepszego kina, a dzisiaj - za sprawą internetu - tak naprawdę każdy może stać się gwiazdą filmową - podsumował Manolovic. Na potrzeby promocji platformy Vision przygotowano specjalny filmik z jego udziałem.
Miki Manojlović i platforma AMD Vision
Czy rozwiązanie AMD będzie wyzwaniem dla Intela? Czas pokaże, ale w 2009 producenci komputerów osobistych wprowadzili na rynek 60 platform (40 mainstreamowych i 20 ultracienkich), opartych na technologii Vision. W 2010 r. producenci komputerów wprowadzą aż 187 nowych platform opartych na Vision (109 dla notebooków mainstreamowych, 26 ultracienkich i 52 desktopowych), czyli ponad trzy razy tyle, co w 2009 roku.
W skład najnowszej platformy AMD wejdzie m.in. sześciordzeniowy procesor AMD Phenom II X6. Notebooki działające w oparciu o tę technologię znajdą się w ofercie takich producentów oraz integratorów systemów, jak: Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo, Toshiba i MSI. Sprzęt trafi do sprzedaży na przełomie maja oraz czerwca. Nie wiadomo dokładnie, ile modeli komputerów tworzonych z myślą o platformie Vision trafi do Polski.
Jaki komputer?
Nowa filozofia AMD tak naprawdę bardzo dobrze wpasowuje się w pytanie - jaki komputer w rzeczywistości potrzebujemy? Często kupując nowego peceta lub notebooka nie zastanawiamy się, co tak naprawdę jest nam potrzebne. Idziemy za trendem, nie raz zupełnie niepotrzebnie. - Gry ktoś szuka komputera z przeznaczeniem do multimediów, powinien myśleć o takich platformach jak Vision. Jednak jeśli ktoś planuje tylko edytować tekst, wtedy nie warto myśleć o w pełni multimedialnym notebooku - nie ukrywa Marinkovic.