Komputer niczym mózg kota

Inżynierom z IBM udało się przeprowadzić neurocybernetyczną symulację komputerową, która swoim poziomem skomplikowania odzwierciedla mózg kota. Rok temu był to mózg myszy. Końcowym celem projektu jest symulacja na poziome mózgu człowieka.

Komputer goniący myszy? Nie - komputer coraz bardziej podobny do ludzkiego mózgu
Komputer goniący myszy? Nie - komputer coraz bardziej podobny do ludzkiego mózguAFP

- Nieustannie próbujemy dokonać inżynierii wstecznej mózgu - opowiada o konstruowaniu komputerów działających jak ludzkie mózgi Dharmendra Modha, project manager z firmy IBM w rozmowie z serwisiem MercuryNews. Dlaczego komputery mają bardziej przypominać nasze mózgi? - Szare komórki są naprawdę niesamowite. Potrafią one wchodzić w interakcję ze skomplikowanymi środowiskami w czasie rzeczywistym, jednocześnie nie pobierając zupełnie "energii" - dodał Modha.

Inżynier z IBM określa przyszłość komputerów jako "informatykę kognitywną", nieustannie analizującą wszystkie otaczające na wokół procesy - od bankowości oraz pogody na polityce i ochronie środowiska kończąc. - Potrzebujemy nowego gatunku sztucznej inteligencji, takiej która potrafi poradzić sobie z całym tsunami informacji, jakie nas otacza, wyciągając z niego to, co jest najważniejsze - opisuje wizję IBM Modha w rozmowie z MercuryNews.

Neurocybernetyka byłaby także przydatna na współczesnym polu bitwy - właśnie dlatego projekt IBM otrzymał 5-milionowy grant z Pentagonu. Komputery potrafiące myśleć jak ludzie pełniłyby istotną rolę w planowaniu oraz egzekwowaniu strategii wojskowej.

Na razie jednak pozostajemy na poziomie mózgu kota - a raczej symulacji na jej poziomie. Jakkolwiek zabawnie to nie brzmi, IBM zapewnia, że jest to kolejny krok na drodze do stworzenia nowej generacji komputerów i skoku technologicznego porównywalnego do narodzin internetu.

ŁK

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas