Koniec ery peceta jest już faktem?

Producenci sprzętu mobilnego na czele z Apple próbują przekonać nas, że już rozpoczęła się era "post-PC" i komputery osobiste stają się urządzeniami całkowicie zbędnymi. Czy faktycznie tak jest? Na to pytanie odpowiadają analitycy.

Niektórzy twierdzą, że era "post-PC" jest już faktem. Do entuzjastów tego twierdzenia należy analityk Sarah Rotman Epps z firmy Forrester Research. W swoim najnowszym raporcie Epps zaznacza, że przewagę nad tradycyjnymi komputerami zyskują smartfony. Wyznacznikiem nowej ery ma być nie tylko popularność tabletów czy smartfonów, lecz także sposób w jaki z nich korzystamy.

Według Forrester Research, tablety i smartfony mają znaczną przewagę nad laptopami i komputerami stacjonarnymi. Można z nich korzystać w praktycznie każdych warunkach - na kanapie lub w sypialni. Era "post PC" nie oznacza, że komputery zostaną wyparte z rynku, twierdzi Epps. Analitycy uważają, że w latach 2010 - 2015 rynek laptopów wzrośnie o około 8 proc. Spadek ma zostać zanotowany jedynie w kategorii komputerów stacjonarnych. Forrester Research uważa, że w 2015 około 82 milionów Amerykanów będzie korzystać z tabletów. Laptopa ma mieć jednak aż 140 milionów osób.

Reklama

Ogłaszając śmierć PC-tów należy pamiętać o tym, że wiele przenośnych urządzeń nie może istnieć bez podpinania do komputerów, przynajmniej raz na jakiś czas. Bez komputerów nie będzie więc można obejść się jeszcze długo.

Paweł Żmuda

http://gadzetomania.pl/

Gadżetomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: komputery

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy