Kultowe komputery

W dobie procesorów wielordzeniowych oraz dysków, których pojemność liczy się w terabajtach, możliwości pierwszych komputerów nie robią już dziś na nikim większego wrażenia, czasem wywołując nawet śmiech, jednak gdyby nie one, o tak dużym zaawansowaniu współczesnych jednostek moglibyśmy tylko pomarzyć. Poniżej przedstawiamy kilka klasyków - przygotujcie się na nostalgiczną podróż do przeszłości.

Retro
RetroINTERIA.PL
Amiga 1000
Amiga 1000 Wikipedia

Amiga

Grzechem byłoby nie umieszczenie na niniejszej liście komputerów marki Amiga (hiszp. "przyjaciółka"), która faktycznie stała się towarzyszką wielu graczy na całym świecie, w tym także tych z Polski. Pierwszym modelem tej marki była Amiga 1000, która trafiła do sprzedaży w roku 1985. Prawdziwym sukcesem stał się jednak wydany dwa lata później model Amiga 500, z procesorem Motorola MC68000, o niesamowitej na tamte czasy częstotliwości taktowania 7,16 MHz, 512 kB pamięci RAM, 256 kB pamięci ROM, 4 kanałami stereo oraz grafiką do 4096 kolorów. Możliwości te sprawiły, że na Amigę 500 wydano przeszło 50 tys. gier oraz różnego rodzaju programów. Wynik te nawet po latach robi olbrzymie wrażenie.

amstrad CPC464
amstrad CPC464 Wikipedia

Amstrad

Na naszej liście, oprócz wspomnianych wcześniej modeli, znalazł się także Amstrad, a konkretniej Amstrad CPC464, wprowadzony do sprzedaży w roku 1984. W odróżnieniu od konkurencji, sprzedawano go jako komplet, pod hasłem "po otwarciu pudełka nie potrzebujesz nic więcej", wraz z 13-calowym monitorem GTM640. CPC464 działał w oparciu o 8-bitowy mikroprocesor Zilog Z80 taktowany zegarem 4 MHz, 32 kB pamięci ROM oraz 64 kB pamięci RAM, mając ponadto wbudowany magnetofon kasetowy służący jako pamięć zewnętrzna. Z angielskich komputerów Amstrad korzystała m.in. polska "Solidarność", której służyły one do nieskomplikowanych prac edytorskich, podejmowanych na potrzeby wydawania podziemnych czasopism.

Apple II
Apple IIWikipedia

Apple II

Mówiąc o klasycznych i ponadczasowych komputerach, nie sposób nie wspomnieć o Apple II, którego pierwsza wersja trafiła do sprzedaży w roku 1977. Apple II, z 8-bitowym procesorem MOS 6502, taktowanym zegarem o częstotliwości 1 MHz i 4kB pamięci RAM, był pierwszym komputerem na świecie wyświetlającym kolorową grafikę. Jego istotną zaletą był ponadto fakt, iż dzięki otwartej architekturze i możliwości rozszerzenia pamięci oraz instalacji kart wewnątrz komputera (procesorowych, wideo), Apple II mógł służyć nie tylko do gier, ale również do pracy. Dzięki temu, rozwiązanie Steve’a Jobsa oraz Steve’a Wozniaka, skutecznie rywalizowało m.in. ze wspomnianymi wcześniej maszynami Atari oraz Commodore.

Atari 400
Atari 400Wikipedia

Atari

Nasze zestawienie otwiera Atari. Pierwszymi domowymi modelami tej marki były komputery Atari 400 oraz 800, które znalazły się w sprzedaży w roku 1979. Największą popularnością cieszył się jednak wprowadzony do sprzedaży w roku 1983 model Atari 800XL. Posiadał on procesor o częstotliwości taktowania 1,77 MHz, 64 kB pamięci RAM, 24kB pamięci ROM oraz rozwinięty w stosunku do poprzednich jednostek system operacyjny, zdolny do automatycznego rozpoznawania urządzeń zewnętrznych, co było wówczas zupełną nowością. O sukcesie Atari świadczy fakt, iż w latach 80. XX w. obroty przedsiębiorstwa wynosiły blisko 2 mld dolarów, czyniąc z niego w tamtym czasie najszybciej rozwijającą się firmę w historii USA.

Commodore 64
Commodore 64Wikipedia

Commodore 64

Na liście klasyków nie mogło oczywiście zabraknąć także Commodore 64, znanego również jako C64. Sprzedaż tego modelu, za produkcję którego odpowiadała firma Commodore Business Machines (CBM), w latach 1982-1994 szacuje się na 17-25 mln sztuk. Choć C64 miał kilka wad (długi czas ładowania się gier, szwankująca głowica magnetofonu) zdobył serca użytkowników 64 kB pamięci RAM, wysokiej jakości układem dźwiękowym oraz kolorową grafiką w wysokiej jak na tamte czasy rozdzielczości 320x200 pikseli. Wszystko to sprawiło, że mimo niedociągnięć, Commodore 64, oferujący graczom godziny niezapomnianych przeżyć, nawet dziś, po latach, darzony jest przez nich ogromnym sentymentem.

IBM PC
IBM PCWikipedia

IBM PC

Wśród historycznych modeli komputerów nie mogło oczywiście zabraknąć również IBM PC, który uznaje się za protoplastę platformy komputerów osobistych. Pierwszym modelem sygnowanym tą nazwą był IBM 5150, wypuszczony na rynek w 1981 roku. Dysponował on 16-bitowym procesorem Intel 8088, taktowanym zegarem 4,77 MHz, 64 kB pamięci ROM oraz 16-64 kB pamięci RAM na płycie głównej, którą na kartach rozszerzeń zwiększyć można było dodatkowo do 640 kB. IMB 5150 działał w oparciu o system operacyjny PC-DOS 1.0, dostarczony przez nie tak znany jeszcze wówczas Microsoft. Nad wyprodukowaniem swojego komputera firma IBM pracowała zaledwie rok.

ZX Spectrum
ZX Spectrum Wikipedia

ZX Spectrum

Klasyka komputerów to także ZX Spectrum, wyprodukowany przez firmę Sinclair Research, który trafił do sprzedaży w roku 1982 w dwóch wersjach. Urządzenia te, niewiele większe niż kartka papieru w formacie A5, oferowały odpowiednio 16 oraz 48 kB pamięci RAM, 16 kB pamięci ROM, procesor taktowany częstotliwością 3,5 lub 6 MHz oraz charakterystyczną gumową klawiaturę. Ciekawostką dotyczącą ZX Spectrum jest fakt, iż stworzono na nim niektóre efekty specjalne kultowej "Seksmisji".

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas