Lepsze od poprzednich

Powiększa się grono producentów płyt głównych przeznaczonych dla procesora AMD Athlon. Spośród najbardziej liczących się na rynku niedawno swoją konstrukcję zaprezentował AOpen, natomiast Abit przedstawił już specyfikację i egzemplarze próbne. W redakcji przetestowaliśmy dwie kolejne płyty ze złączem Slot-A, nieco odbiegające od płyty referencyjnej AMD: drugą konstrukcję ASUS-a - K7V - tym razem wykorzystującą zestaw układów sterujących VIA KX133, oraz płytę AOpen, również zbudowaną na chipsecie firmy VIA.

ASUS K7V
ASUS K7VRMF24

ASUS K7V to pierwsza konstrukcja bez przestarzałych złączy ISA - mimo to zmieściło się na niej tylko 5 złączy PCI, l AMR oraz AGP, przy czym to ostatnie umożliwia instalowanie kart graficznych z AGP PRO. Ponadto producent wmontował w płytę zieloną diodę, sygnalizującą prawidłowe podłączenie zasilania. Płyta może być konfigurowana zarówno za pośrednictwem BIOS-u, jak i zworek i mikroprzełączników. ASUS K7V zawiera również CODEC standardu AC 97 oraz 3 złącza do wprowadzania stereofonicznego dźwięku.

Największą niespodzianką są możliwości dokładnej kontroli parametrów , pracy pamięci za pośrednictwem BIOS-u. Bez zwiększenia częstotliwości pracy procesora można dokładnie ustawić sposób pracy pamięci, co przyczyniło się do bezapelacyjnego zwycięstwa tej płyty w przeprowadzonym teście porównawczym. Warto zauważyć, że przy standardowym ustawieniu pamięci 3-2-2-2, płyta uzyskała wyniki zbliżone do tych, które wykorzystują nowszą wersję chipsetu produkcji AMD - z włączonym tzw. superbypasem.

Kluczem do uzyskania jeszcze większej wydajności jest więc zmniejszenie opóźnień w dostępie do danych umieszczonych w pamięci, a nie zagwarantowanie maksymalnie szybkiego, ciągłego transferu danych. Z tym większym zainteresowaniem czekamy na zapowiadane przez AMD i VIA na drugą połowę tego roku nowe układy sterujące dla procesorów AMD Athlon. Będą one obsługiwać pamięci SDRAM DDR standardu PC-266, ponadto umożliwią zwiększenie częstotliwości magistrali głównej procesora z 200 do 266 MHz. Co ciekawsze, wielki nieobecny -firma ALi - również testuje swój chipset o podobnych parametrach. Jak nieoficjalnie wiadomo, AMD wkrótce zaproponuje też układ Irongate 752, który ma zawierać obsługę AGPx4.

Choć wciąż brakuje konstrukcji umożliwiających wykorzystanie dwóch i więcej procesorów Athlona jednocześnie, klienci mają do wyboru kilka płyt głównych. Ci, którzy poszukują płyty o największej możliwości prostego przetaktowania procesora powinni zaopatrzyć się w konstrukcję MSI K7 PRO. Użytkownicy, którzy boją się takiego rozwiązania, ale żądają maksymalnego wykorzystania podzespołów swego komputera, powinni sięgnąć po ASUS K7V. Przy ograniczonym budżecie należy brać pod uwagę płytę AOpen KA72.

Niestety, nie dotarła do nas jeszcze płyta produkcji Abit, która również zapowiada się na ciekawą konstrukcję - zawiera 4 złącza dla pamięci i wbudowany kontroler dysków twardych, zdolny do pracy w trybie ATA 100. O wynikach jej wydajności poinformujmy czytelników za pośrednictwem witryny PCkuriera:

PCkurier 9/2000

Michał Szulowski

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas