Magnes kasuje dane z dysku?

Czy umieszczony blisko komputera lub nośnika danych magnes, kasuje dane z dysku? Redakcja "PC Format" sprawdziła tę informację.

Magnes nie szkodzi dyskom    fot. Nayan Deshmukh
Magnes nie szkodzi dyskom fot. Nayan Deshmukhstock.xchng

Dyski twarde są nośnikami magnetycznymi, co oznacza, że do zapisu i kasowania danych służy pole magnetyczne, które jest wytwarzane przez ich głowicę. Rodzi to obawę, że inne pole, wytwarzane np. przez magnesy dużego głośnika, może usunąć lub uszkodzić dane na dysku. Stąd wziął się mit, że dysków twardych nie można kłaść na głośnikach, telewizorach kineskopowych i innych urządzeniach, które wytwarzają silne pole magnetyczne lub elektromagnetyczne. Silnym wsparciem dla takiego mitu jest to, że do bezpowrotnego kasowania danych np. w zastosowaniach militarnych też jest używane pole magnetyczne.

Głośnik i magnes neodymowy

By sprawdzić nasz mit, dysk twardy położyliśmy na subwooferze wyposażonym w dwa duże głośniki. Po tygodniu zawartość dysku pozostała niezmieniona, również dysk pracował bez najmniejszych problemów.

W drugim podejściu wykorzystaliśmy dwa magnesy neodymowe, których pole magnetyczne jest tak mocne, że ich ręczne rozdzielenie jest prawie niemożliwe. Położenie magnesów na dysku na kolejny tydzień również nie przyniosło rozstrzygających rezultatów. Mit został obalony. Ale dlaczego?

Dlaczego magnes nie kasuje danych?

Zmierzyliśmy wartość indukcji pola magnetycznego magnesu neodymowego - w niewielkiej odległości wynosi ono około 100 mikrotesli. Tymczasem dane na talerzu dysku twardego wymagają pola... około 0,5 tesli. Jak to możliwe, że mała głowica dysku wytwarza aż takie pole? Otóż działa na bardzo mały obszar, a przy tym praktycznie dotyka powierzchni talerza. Do zniszczenia danych potrzebne byłoby gigantyczne pole o indukcji 10 tys. razy większej niż wytwarza magnes neodymowy - wytwarzają je tzw. degaussery służące do szybkiego kasowania danych.

Wirus może uszkodzić podzespoły komputera? FAŁSZ

MK, AW, DH

Czy telefon robi lepsze zdjęcia niż aparat? Czy Windows potrzebuje antywirusa? Czy Intel jest lepszy od AMD? Odpowiedzi na te i inne pytania w najnowszym numerze "PC Format 12/2011". Zobacz spis treści

PC Format
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas