Menu Start odchodzi do lamusa. Jak zmieniało się od czasów Windowsa 95?
Lista aplikacji, dostępna po kliknięciu w logo systemu, stała się jedną z charakterystycznych funkcji Windowsa. Wraz z premierą Windowsa 8 ten element interfejsu odejdzie jednak do lamusa. Zobacz, jak przez lata i kolejne wersje systemu zmieniało się menu Start.
Wraz z kolejnymi wersjami systemu Windows menu Start ulegało - mniejszym lub większym - modyfikacjom. Zaczęło od menedżera programów w Windowsie 3.0, później były różne (zazwyczaj podobne do siebie) odmiany menu Start i tak aż do Windowsa 7. W kolejnej wersji systemu Microsoftu menu Start jednak nie znajdziemy...
Windows 3.0 - Menedżer Programów
Poprzednikiem znanego nam menu Start był Menedżer Programów, który pojawił się w 1990 roku w Windowsie 3.0
Windows 95
Menu Start jest z nami już niemal 16 lat! Po raz pierwszy pojawiło się wraz z Windowsem 95, zastępując Menedżera programów znanego z Windowsa 3.0. Menu umożliwiało łatwe grupowanie aplikacji w folderach, pozwalając zarazem przeciągać do nich ikony programów.
Ułatwiając i organizaując dostęp do aplikacji, menu wywołało również małą rewolucję w budowie klawiatur - pomiędzy klawiszami Ctrl i Alt pojawiły się dodatkowe przyciski, służące do wywoływania menu Windowsa.
Windows 98
Menu Start z Windowsa 98 było niemal identyczne, oferując podobne opcje i taki sam układ.
Windows Me
Niesławny Windows Millenium, choć starał się wyglądać lepiej od swoich poprzedników, nadal używał menu, które wyglądało jak przeniesione z Windowsa 95. Przez 5 lat nie zmieniło się niemal nic.
Windows XP
Istotne modyfikacje pojawiły się dopiero w 2001 roku. Menu z Windowsa XP przy domyślnych ustawieniach interfejsu nie tylko wyglądało lepiej, ale całkowicie zmieniło swoją koncepcję. Nie była to już jedynie prosta, rozwijana lista aplikacji, ale menu dające dostęp do wszystkich zasobów komputera.
Poza dostępem do zainstalowanych programów, menu oferowało możliwość sprawdzenia poczty czy powrotu do ostatnio otwieranych dokumentów. Do tego domyślny wygląd menu zrywał - w końcu - z dominującymi do tej pory szarościami. Menu stało się nie tylko bardziej funkcjonalne, ale po prostu ładniejsze.
Windows Vista
W 2006 roku pojawia się Windows Vista, a z nim przebudowane menu Start. Z ikony menu usunięto napis, zostawiając jedynie logo Windowsa. Zachowano dwukolumnowy układ znany z XP i większość funkcji menu.
Z lewej kolumny zniknęła pozycja Uruchom, zastąpiona uniwersalnym formularzem systemowej wyszukiwarki. W porównaniu z poprzednikiem prawa kolumna została znacząco rozbudowana. Poza nowymi opcjami pojawiły się również - wraz z interfejsem Aero - przezroczystości.
Windows 7
Twórcy Windowsa 7 wyszli z założenia, że jeśli coś jest dobre, lepiej tego nie ruszać. Minimalne modyfikacje, jak domyślne wyrzucenie programu pocztowego z lewej kolumny lub zmiana opcji dotyczących wyłączania komputera potwierdzały, że zespół Microsoftu jest zadowolony z menu.
Problemem okazali się użytkownicy. Mimo dopracowanego menu okazało się, że korzysta z niego coraz mniej osób. Gdy po raz pierwszy spojrzałem na opublikowane przez Microsoft wyniki badań, pierwszym odruchem było zaprzeczenie, jednak chwila zastanowienia nad sposobem, w jaki korzystam z Windowsa kazała przyznać Microsoftowi rację.
Skróty do istotnych aplikacji są łatwo dostępne na pasku zadań, a liczba instalowanych przez użytkowników programów uległa w ostatnich latach znacznemu ograniczeniu. Statystyki są jednoznaczne: z menu Start korzysta coraz mniej użytkowników, a radykalne spadki dotyczą zwłaszcza takich funkcji, jak przeglądanie zdjęć czy dokumentów. Z tego powodu Windows 8 odejdzie od znanej od kilkunastu lat koncepcji.
Windows 8
Menu Start w postaci rozwijanej listy aplikacji odejdzie do lamusa. Zamiast prezentować dużą ilość programów na małej przestrzeni, nowe menu wyświetli ich listę na pełnym ekranie. Ze względu na dużą ilość miejsca, skróty programów nie będą jedynie ikonami, ale w niektórych przypadkach będą prezentowały dostarczane przez aplikacje treści. Trudno już teraz oceniać użyteczność takiego rozwiązania, ale - na pierwszy rzut oka - wydaje się krokiem w dobrym kierunku.
Jeśli jednak komuś nie przypadnie do gustu propozycja Microsoftu, w sieci pojawiły się już poradniki, jak edytując Rejestr przywrócić klasyczny wygląd menu Start w Windowsie 8. Może Microsoft oficjalnie dołączy tę możliwość do finalnej wersji nowego systemu?
Łukasz Michalik
Źródło: http://vbeta.pl