Miliard komputerów
Jak wynika z raportu opublikowanego w niedzielę przez firmę konsultingową Gartner, od połowy lat siedemdziesiątych na świecie zostało sprzedanych już około 1 miliarda komputerów. Około 75% z tej liczby, to sprzęt wykorzystywany w pracy i przy badaniach naukowych, pozostała część to komputery prywatne i domowe. Szacuje się, że niecałe 20% to sprzęt przenośny.
Wraz z rozwojem rynku, komputery powinny stawać się coraz mniejsze i tańsze - napisał w raporcie analityk Garniera Martin Reynolds.
W Indiach na przykład, jednym z najbardziej perspektywicznych rynków, komputery nie będą stały na biurkach. Odróżniając dom od miejsca pracy, komputery będą tak umieszczane, aby nie były widoczne. Na biurku powinno być dużo wolnego miejsca, a oprócz kubka z herbatą, nic nie powinno zakłócać przestrzeni życiowej użytkownika.
Czynnikiem pomocnym w rozwoju rynku okazał sie również szerokopasowy dostęp do Internetu. Jak pokazują badania, użytkownicy łącz szerokopasmowych z USA częściej i w szerszym zakresie wykorzystują swoie maszyny, niż ci, którzy korzystają z modemu.
Historycznie rozwój PC związany był z szybszymi procesorami i ogólną poprawą własności komputerów. Większość sprzetu sprzedawano w krajach rozwiniętych. Stany Zjednoczone były odbiorcami prawie 40 % z ogólnej liczby 400 milionów sprzedanych PC. Do Europy trafiło około 25 %, a do Azji, która obecnie stanowi najszybciej rozwijający się rynek, trafiło niecałe 12%.
Większość z tych komputerów to sprzęt stacjonarny, nieco ponad 16 % stanowią nootebooki, a tylko 1,2 % serwery. W przyszłości oczekuje się, że to własnie te dwa rynki zbytu będą generowały największe zyski.
W przeciągu 28 lat branża komputerowa zmieniła sie diametralnie. Era PC rozpoczęła sie w styczniu 1975 roku, kiedy to firma MITS rozpoczęła sprzedaż Altaira 8800. Kosztował on 421 USD w zestawie do złożenia lub 621 USD w wersji złożonej.
Choć wcześniej pojawił się Simon - mechaniczny mózg, który można sobie było złożyć w domu z dostepnych części, to jednak Altair był pierwszym komercyjnym komputerem. Wkrótce też pojawiły się kolejne maszyny takich firm jak: Zenith, Apple Computer, Northgate, Zeos i Commodore. Spośród dawnej czołówki producentów obecnie tylko Apple jest liczącą się marką.
W 1981 r. skok liczby sprzedanych komputerów był ogromny - z 609 tys. do 1,6 mln. Tylko dwukrotnie w ciągu dwudziestu lat sprzedaż malała w stosunku do roku poprzedniego - w 1985 i 2001 r.
(4D)