Netbooki nakręcają sprzedaż układów graficznych

Dzięki sprzedaży netbooków, swój udział na rynku układów graficznych poszerzył Intel oraz AMD - straciła NVIDIA. Porównując do drugiego kwartału, w trzecim sprzedaż procesorów graficznych skoczyła o 21,2 procent.

W sumie w trzecim kwartale na rynek trafiło 119,45 milionów takich układów, bijąc rekord 111 milionów, których dostarczono w trzecim kwartale 2008 roku.

Dane podał Jon Peddie, prezes firmy Jon Peddie Research. - Rynek dogonił i przekroczył wyniki z ubiegłego roku. Katastrofa, która nastąpiła jesienią 2008 jest już za nami - powiedział w oświadczeniu. - Już drugi kwartał był świetny, pokazując jasno, że okres przedświąteczny będzie gorący nie tylko dla komputerów PC, ale i dla całej branży - powiedział Peddie.

Kierując się wynikami osiąganymi z kwartału na kwartał, AMD zajął miejsce dyskretnego i cichego lidera rynku graficznego, NVIDII. AMD zanotował największy wzrost (względem poprzednich trzech miesięcy) na poziomie 30 procent, wyprzedzając Intela, który może się pochwalić wzrostem o 21proc.. Ale firma i tak dominuje na rynku. - Intel dostarczył na 63 milionów części, co daje ponad dwukrotnie lepszy rezultat niż jego najbliższy konkurent Nvidia - powiedział Peddie, który poinformował, że Intel miał 53 proc. udziału w rynku. Nvidia jest druga z prawie 25-procentowym udziałem, ostatnie jest AMD z 19,8 proc.

Reklama

Tak dobre wyniki Intel zawdzięcza rosnącej sprzedaży netbooków. Ilość zintegrowanych układów znajdujących miejsce w notebookach oraz ich mniejszych odpowiednikach wzrosła w porównaniu do drugiego kwartału o 27 procent. - Netbooki nadal pozostaną popularne, ale nie zdobędą już tak dużego udziału w rynku, jaki miały w czasie recesji, kiedy po prostu były nowością. Bardziej prawdopodobnym jest nasycenie się rynku w przeciągu następnego kwartału.

Czwarty kwartał może ostatecznie nie okazać się tak silny jak poprzedzające go trzy miesiące. - Choć Q4 jest zazwyczaj dobrym kwartałem dla rynku komputerów PC, możemy założyć, że porównując Q4 do Q3, ten najbliższy okaże się gorszy. Rynek układów graficznych to bardzo wiodący wskaźnik - powiedział Peddie.

PCArena.pl
Dowiedz się więcej na temat: procent | Intel | netbooki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy