Ostatni w Polsce komputer Odra odłączony

Jest to jedna z tych informacji, po których zakręcić się może łezka w oku. Oto historyczna chwila, kawał polskiego przemysłu komputerowego właśnie odszedł do lamusa. Zaledwie parę dni temu wyłączony został ostatni w pełni sprawny, pracujący komputer typu Odra

Odra 1305 to polski komputer trzeciej generacji z serii Odra, produkowany seryjnie od 1973 roku w Zakładach Elektronicznych Elwro we Wrocławiu. Prototyp powstał w 1971 roku. Jak informuje "ComputerWorld", 30 kwietnia 2010 roku w godzinach wieczornych wyłączona została ostatnia pracująca sztuka modelu 1305.

Gdzie do tej pory taki sprzęt mógł mieć jakiekolwiek zastosowanie? Ten konkretny egzemplarz należy do Oddziału Informatyki PKP w Lublinie i uwaga - pracował bez przerwy przez 34 lata, nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę. Czy którykolwiek z dzisiaj produkowanych komputerów byłby w stanie osiągnąć taki wynik?

Odra 1305 zawiadywała ruchem w stacji rozrządowej Lublin Tatary. Dlaczego PKP Lublin zdecydował się wymienić sprzęt dopiero teraz? Wcześniej po prostu nowocześniejszy był im zbędny, a modernizacja pociągała za sobą bardzo duże koszta. Odra jak na owe czasy była bardzo szybkim i cenionym komputerem, zbudowanym w oparciu o układy scalone TTL.

Reklama

Miejmy nadzieję, że ten emerytowany, zasłużony pracownik nie zostanie "zezłomowany" i znajdzie godne sobie miejsce.

PCArena.pl
Dowiedz się więcej na temat: komputer
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy