Oszukani na aukcjach

Kobieta na aukcji internetowej kupiła telefon komórkowy, za który zapłaciła 750 zł i nigdy go nie otrzymała. Natomiast mężczyzna kupił kartę pamięci do aparatu cyfrowego za 570 zł i także jej nie otrzymał.

Kobieta na aukcji internetowej kupiła telefon komórkowy, za który zapłaciła 750 zł i nigdy go nie otrzymała. Natomiast mężczyzna kupił kartę pamięci do aparatu cyfrowego za 570 zł i także jej nie otrzymał.

- Niemalże każdego dnia policjanci w kujawsko-pomorskim przyjmują zgłoszenia o podobnej treści. Zmienia się tylko nazwa towaru, jaki do poszkodowanego nigdy nie dotarł po tym, jak na aukcji internetowej zawarł umowę kupna-sprzedaży z oszustami - informuje rzecznik prasowy kujawsko-pomorskiej policji asp.sztab. Katarzyna Witkowska.

Coraz więcej osób staje się ofiarami oszustw komputerowych. Dzisiaj na aukcjach internetowych tysiące użytkowników kupuje i sprzedaje różne przedmioty. Sprzedający publikują zdjęcia towaru wraz ze szczegółowym opisem i warunkami jego zakupu. Wystarczy zarejestrować się na aukcji, by wziąć w niej udział. Wiele osób chcąc bardzo szybko uczestniczyć w licytacji towarów po atrakcyjnych cenach wywoławczych nie sprawdza wiarygodności sprzedawcy i wpada w pułapkę internetowych oszustów.

Reklama

- By nie stać się ofiarą tego typu przestępczości, korzystając z aukcji, zwracajmy uwagę na istniejący system komentarzy. Po zakończeniu transakcji kupujący, jak i sprzedający może wystawić komentarz dot. rzetelności kontrahenta. Mogą to być komentarze pozytywne, neutralne i negatywne. Za nim zdecydujemy się coś kupić, zwróćmy uwagę jakie komentarze ma nasz sprzedawca. Sprawdźmy, jakie przedmioty sprzedawał wcześniej.

- Bądźmy ostrożni przy zawieraniu transakcji z kontrahentami, którzy np.: wcześniej sprzedawali książki, a teraz oferują nam telefony komórkowe. Warto na takie osoby skierować uwagę serwisu aukcji.

- Zwracajmy uwagę także na ceny licytowanego towaru, bo tak naprawdę nie ma superokazji. Jeśli określony towar kosztuje w sklepie np.: 2 000 zł to nie może on kosztować na aukcji 800 zł.

- Bądźmy też ostrożni w dobieraniu haseł, z których korzystamy. Unikajmy haseł powiązanych z loginem. Według ogólnych zasad korzystania z internetu, najbezpieczniejsze są hasła literowo-cyfrowe.

- Po zakończonej aukcji sprawdźmy dane osobowe sprzedającego dzwoniąc na informację telefoniczną i sprawdzając, czy dany numer telefonu należy do osoby, która podała nam swoje dane personalne.

- W prowadzonych transakcjach najlepiej korzystać z odpowiednich systemów zabezpieczających prawidłowy ich przebieg, by mieć pewność, że transakcja której dokonaliśmy zakończy się pomyślnie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy