Polscy informatycy z szansą na złoto!
Amerykanie, Chińczycy, Ukraińcy i Polacy są najbardziej zadowoleni po pierwszym dniu odbywającej się w Nowym Sączu Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej (IOI) - mistrzostw świata w informatyce dla uczniów szkół średnich.
Pięć godzin trwała rywalizacja w pierwszym dniu IOI. Blisko 300 zawodników z 72 krajów rozwiązywało 3 zadania algorytmiczno-programistyczne. Mieli do zdobycia 300 punktów. Każdy zawodnik otrzymał zadania w dwóch wersjach językowych - angielskiej oraz ojczystej.
- Chociaż wygodniej i szybciej można zapoznać się z zadaniami w języku polskim, ja starałem się czytać oryginał angielski - można w ten sposób wychwycić pewne niuanse, pozwalające lepiej podejść do problemu i rozwiązać zadanie - powiedział Adam Gawarkiewicz, reprezentant Polski.
Choć do ostatniego dnia Olimpiady nie będą oficjalnie porównane wyniki wszystkich zawodników, wiadomo, że wyniki każdego z naszych reprezentantów oscylują wokół 250 punktów, co daje realne szanse nawet na złote medale. Ze swoich wyników zadowoleni są również Amerykanie, Chińczycy, Kanadyjczycy oraz Ukraińcy.
- Drobny błąd może kosztować nawet 50 punktów. Dlatego mając do zdobycia maksimum 300 punktów, trzeba uważać na każdy szczegół. Jestem przekonany, że wszystko rozstrzygnie się w poniedziałek, podczas drugiego dnia Olimpiady - powiedział Filip Wolski, członek kadry Polski.
W Nowym Sączu Polskę reprezentuje 6 Polaków w składzie Filip Wolski (III LO Marynarki Wojennej RP w Gdyni), Daniel Czajka (LO KEN w Stalowej Woli), Adam Gawarkiewicz (X LO w Toruniu), Tomasz Kulczyński (VI LO w Bydgoszczy). Zawodnicy rezerwowi to Jakub Łącki (III LO Marynarki Wojennej RP w Gdyni) oraz Adam Radziwończyk-Syta (LXVII LO w Warszawie).
Drugi etap zawodów odbędzie się w poniedziałek 22 sierpnia br. Zawodnicy, podobnie jak dziś, na rozwiązanie 3 zadań będą mieli 5 godzin. Jutro, w niedzielę 20 sierpnia, reprezentacje narodowe zwiedzą Kraków i Kopalnię Soli w Wieliczce. Najlepszego młodego informatyka świata oraz pozostałych medalistów poznamy w środę 24 sierpnia.
*****************
Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna (International Olympiad in Informatics, w skrócie IOI) to coroczne zawody programistyczne dla najlepszych uczniów szkół średnich z całego świata. Olimpiada została powołana przez UNESCO w 1987 roku. Jej celem jest umożliwienie najlepszym informatykom z całego świata porównania wiedzy i umiejętności oraz wymiana doświadczeń naukowych i kulturowych. Pierwsza Międzynarodowa Olimpiada Informatyczna odbyła się w Pravetzu w Bułgarii w 1989 roku. Kolejne Olimpiady miały miejsce na Białorusi, w Grecji, Niemczech, Argentynie, Szwecji, Holandii, na Węgrzech w Republice Południowej Afryki, Portugalii, Turcji, Chinach, Finlandii, Korei, Stanach Zjednoczonych. W roku 2004 uczestnicy Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej po raz drugi gościli w Grecji. Kolejnym miejscem po Polsce będzie Meksyk.