Stare komputery nie są poddawane recyklingowi?
Jak możemy przeczytać w artykule w serwisie OSnews.com, istnieje poważny problem fałszywych firm recyklingowych zajmujących się teoretycznie bezpiecznym przetwarzaniem elektronicznego złomu.
Spółki wytwarzające komputery są zobligowane przepisami do odbierania zużytego i starego sprzętu elektronicznego. Powstaje coraz więcej przedsiębiorstw wyspecjalizowanych w przetwarzaniu wiekowych komputerów, monitorów czy drukarek. Jak twierdzi serwis OSnews.com, potencjalnie bardzo toksyczne e-śmieci w praktyce rzadko kiedy są poddawane utylizacji bezpiecznej dla środowiska. Prawda na temat tego, gdzie ostatecznie trafiają odpady i w jaki sposób są później przetwarzane, jest zaskakująca. Okazuje się, że większość zużytej elektroniki ze Stanów Zjednoczonych ląduje na ogromnych wysypiskach w takich krajach jak Chiny, Ghana czy Nigeria, gdzie później e-odpady są ręcznie rozbierane i przetwarzane bez zachowania elementarnych zasad ochrony środowiska i pracowników dokonujących "recyklingu".
W Unii Europejskiej obowiązują przepisy dokładnie regulujące obrót takimi odpadami. W Polsce również mamy do czynienia z firmami, które przyjmują zużyty sprzęt komputerowy za darmo. Należy pamiętać, że przetworzenie niektórych komponentów jest ekonomicznie nieopłacalne. W szczególności dotyczy to monitorów i telewizorów CRT, których koszt bezpiecznego recyklingu wynosi od około 10 do 20 dolarów. Podobnie sytuacja ma się w wypadku drukarek, których koszt przetworzenia jest szacowany na około 3 do 10 dolarów. Co prawda w UE wprowadzono opłaty za recykling zużytego sprzętu komputerowego, które zostały wliczone w ceny nowych urządzeń, jednak biorąc pod uwagę skalę procederu, nasuwa się podejrzenie, że niektóre firmy ulegają pokusie wykorzystania "tańszego" sposobu przetworzenia e-śmieci. O ogromie problemu świadczą zdjęcia opublikowane przez organizację BAN.
W tekście redaktorów OSnews.com znajdziemy kilka wskazówek, co można zrobić ze starym sprzętem. W naszych warunkach najskuteczniejszą metodą na ekologiczne spożytkowanie wiekowych komputerów jest przekazanie ich potrzebującym. Można to robić na własną rękę i przekazać sprawnego i działającego peceta do domu dziecka czy też podarować go dziecku niezamożnych sąsiadów. W praktyce tylko to daje gwarancję, że sprzęt zostanie właściwie wykorzystany. Zwrócenie się do organizacji charytatywnych jest również dobrym pomysłem, choć nie zawsze chcą one przyjmować sprzęt elektroniczny.