Stare komputery nie są poddawane recyklingowi?

Jak możemy przeczytać w artykule w serwisie OSnews.com, istnieje poważny problem fałszywych firm recyklingowych zajmujących się teoretycznie bezpiecznym przetwarzaniem elektronicznego złomu.

Stare komputery to tykająca bomba - wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy
Stare komputery to tykająca bomba - wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawyAFP

Spółki wytwarzające komputery są zobligowane przepisami do odbierania zużytego i starego sprzętu elektronicznego. Powstaje coraz więcej przedsiębiorstw wyspecjalizowanych w przetwarzaniu wiekowych komputerów, monitorów czy drukarek. Jak twierdzi serwis OSnews.com, potencjalnie bardzo toksyczne e-śmieci w praktyce rzadko kiedy są poddawane utylizacji bezpiecznej dla środowiska. Prawda na temat tego, gdzie ostatecznie trafiają odpady i w jaki sposób są później przetwarzane, jest zaskakująca. Okazuje się, że większość zużytej elektroniki ze Stanów Zjednoczonych ląduje na ogromnych wysypiskach w takich krajach jak Chiny, Ghana czy Nigeria, gdzie później e-odpady są ręcznie rozbierane i przetwarzane bez zachowania elementarnych zasad ochrony środowiska i pracowników dokonujących "recyklingu".

W Unii Europejskiej obowiązują przepisy dokładnie regulujące obrót takimi odpadami. W Polsce również mamy do czynienia z firmami, które przyjmują zużyty sprzęt komputerowy za darmo. Należy pamiętać, że przetworzenie niektórych komponentów jest ekonomicznie nieopłacalne. W szczególności dotyczy to monitorów i telewizorów CRT, których koszt bezpiecznego recyklingu wynosi od około 10 do 20 dolarów. Podobnie sytuacja ma się w wypadku drukarek, których koszt przetworzenia jest szacowany na około 3 do 10 dolarów. Co prawda w UE wprowadzono opłaty za recykling zużytego sprzętu komputerowego, które zostały wliczone w ceny nowych urządzeń, jednak biorąc pod uwagę skalę procederu, nasuwa się podejrzenie, że niektóre firmy ulegają pokusie wykorzystania "tańszego" sposobu przetworzenia e-śmieci. O ogromie problemu świadczą zdjęcia opublikowane przez organizację BAN.

W tekście redaktorów OSnews.com znajdziemy kilka wskazówek, co można zrobić ze starym sprzętem. W naszych warunkach najskuteczniejszą metodą na ekologiczne spożytkowanie wiekowych komputerów jest przekazanie ich potrzebującym. Można to robić na własną rękę i przekazać sprawnego i działającego peceta do domu dziecka czy też podarować go dziecku niezamożnych sąsiadów. W praktyce tylko to daje gwarancję, że sprzęt zostanie właściwie wykorzystany. Zwrócenie się do organizacji charytatywnych jest również dobrym pomysłem, choć nie zawsze chcą one przyjmować sprzęt elektroniczny.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas