Sterowanie za pomocą impulsów mięśniowych
Microsoft Research opublikował wyniki badań nad systemami wprowadzania danych, które umożliwiają sterowanie komputerami, odtwarzaczami MP3 czy też grami wideo za pomocą impulsów wysyłanych przez mięśnie.
W klipie wideo demonstrującym zastosowanie takiego urządzenia testerzy obsługują odtwarzacz MP3 podczas joggingu, a także grają w grę Guitar Hero bez używania sterownika gitary.
Urządzenia MUCI mają być stosowane przede wszystkim wtedy, gdy użytkownicy mają zajęte dłonie i nie mogą ich wykorzystać do przyciskania klawiszy bądź trzymania kontrolera. Opaska z dziesięcioma elektrodami, zakładana poniżej stawu łokciowego, jest w stanie rejestrować ruchy palców i napięcia mięśni dłoni oraz przyporządkowywać je poszczególnym rozkazom. Działa to także wtedy,gdy użytkownik ma zajęte ręce, trzymając w nich na przykład kubek lub teczkę. W dotychczasowych próbach poziom rozpoznawalności impulsów wynosił od 79 do 88 procent.
Oprócz możliwości wykorzystania technologii MUCL w życiu codziennym, badacze pracują też nad kombinacją interfejsu EMG z innymi urządzeniami. System ten mógłby uzupełniać ekrany wielodotykowe, rejestrując na przykład, którego palca użytkownik użył w danym momencie. W zależności od tego system powinien wówczas uruchamiać różne funkcje. Można sobie wyobrazić np. program graficzny, w którym każdy palec aktywuje inny kolor.
Możliwa byłaby także kombinacja opasek EMG z systemem kamer Natal, który potrafi wprawdzie rozpoznawać ruchy ramion i nóg, ale palców już nie. Trzeba jednak pamiętać, że choć system Natal ma być gotowy już pod koniec tego roku i obsługiwać konsolę Xbox 360, to musi minąć więcej czasu, zanim opaski EMG znajdą się w codziennym użyciu.