Szybsza wymiana plików w sieci

Transfer danych w sieci peer-to-peer (P2P) można zwiększyć pięciokrotnie - twierdzą informatycy z Carnegie Mellon University.

System mający usprawnić ściąganie z P2P został nazwany Similarity-Enhanced Transfer (w skrócie SET). Jego podstawowe założenia są proste: SET usprawnia metodę wyszukiwania upragnionych danych poprzez dzielenie plików na 16-kilobajtowe części. Co zagwarantuje to rozwiązanie? Otóż używany przez internautę klient P2P będzie wyszukiwał podobne, nie identyczne pliki - jak miało to miejsce dotychczas. Dzięki takiemu rozwiązaniu, ściąganie powinno stać się prostsze.

Zajmujący się projektem informatycy przy swoim projekcie powołują się na pliki MP3, które w większości przypadków są do siebie podobne. Gdyby do ściągania plików muzycznych wykorzystać sugerowane przez nich rozwiązania - utwory zapisane w formacie MP3 znalazłyby na dysku twardym użytkownika znacznie szybciej.

Reklama

Ewentualne przyśpieszenie P2P może spotkać się ze zrozumiałym sprzeciwem branży elektronicznej rozrywki, oraz branży filmowej i muzycznej. Pomysłodawcy rewolucji w świecie P2P nie chcą wypowiadać się w kwestii wykorzystania ich rozwiązań do nielegalnych celów, przypominając, że P2P umożliwia także pobieranie plików zgodnie z prawem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: informatyka | transfer | wymiana

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama