Tajemnica nazwy "Intel"

Minęło wiele lat, a tajemnica nazwy 'Intel' istnieje nadal. Teraz już wiemy, skąd dokładnie wzięła się nazwa dla obecnie największego producenta półprzewodników.

article cover
AFP

Firma, która założona została 18 lipca 1968 roku, początkowo nazywała się dość dziwacznie, jak na swoje czasy - Moore & Noyce Electronics. Nazwa była dość kłopotliwa i nie wpadała w ucho, założyciele, czyli Gordon E. Moore oraz Robert Noyce zdecydowali się na jej zmianę. Początkowo firma działała pod starą nazwą, jednak już po kilku tygodniach zmieniła się ona na INTegrated ELectronics (Intel). Nazwę zaproponowała córka Noyce'a, w dodatku przypadła ona właścicielom firmy do gustu.

Wybranie nazwy 'Intel' nie kończyło kłopotów, okazało się wówczas, że nazwa ta zarezerwowana jest już dla sieci hoteli w środkowym-wschodzie USA. Po negocjacjach udało się ostatecznie przejąć nazwę, a wynik widzimy sami.

Intel Corporation w latach 90. posiadał 20 procent udziału na rynku procesorów, firma wprowadziła na rynek bardzo dużą ilość własnych patentów i technologii, jedną z nich jest na przykład standard Universal Serial Bus (w skrócie USB). Firma jest obecnie potentatem na rynku mikroprocesorów, wyprzedzając zdecydowanie konkurencyjny koncern AMD.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas