Tegra K1 - technologia superkomputerowa NVIDIA dla samochodów
Dzięki nowemu procesorowi mobilnemu Tegra K1 technologia samodzielnie prowadzących się pojazdów wkrótce opuści laboratoria i trafi do salonów.
NVIDIA Tegra K1 jest pierwszym procesorem dla samochodów zapewniającym wysoką wydajność obliczeniową przy oszczędności energetycznej. Dzięki temu układ może obsługiwać wiele rozwiązań technologicznych, których wprowadzenie do pojazdów nie było dotychczas możliwe.
Tegra K1 składa się z czterordzeniowego procesora centralnego oraz 192-rdzeniowego procesora graficznego opartego na architekturze NVIDIA . Procesor obsługuje systemy wspomagania kierowców (ADAS) wykorzystujące kamery wideo. Rozwiązania te wykrywają pieszych na drodze, monitorują martwe pole, ostrzegają o opuszczeniu pasa ruchu, rozpoznają znaki drogowe, a także kontrolują, czy kierowca nie zasnął za kierownicą, wykorzystując do tego celu obraz z kamery zamontowanej na desce rozdzielczej.
- Przetwarzanie dużej ilości danych z czujników i kamer w samoprowadzących się pojazdach wymaga dużej wydajności i dlatego NVIDIA wprowadza na rynek motoryzacyjny wydajną energetycznie technologię superkomputerową. Procesor Tegra K1 rozwiązuje ten problem, ponieważ osiąga dziesięciokrotnie większą wydajność od procesów mobilnych poprzedniej generacji, nie zużywając jednocześnie dodatkowej energii - powiedział Taner Ozcelik, wiceprezes i dyrektor generalny działu produktów motoryzacyjnych w firmie NVIDIA.
Tegra K1 jest również pierwszym procesorem mobilnym obsługującym platformę obliczeń równoległych CUDA, stanowiącą serce idei nowoczesnych rozwiązań komputerowych. Wersja motoryzacyjna nowego układu została dodatkowo wzmocniona, dzięki czemu może pracować w większym zakresie temperatur i bardziej nieprzyjaznych warunkach pracy.
Dowolność w projektowaniu cyfrowych desek rozdzielczych
Wydajność procesora Tegra K1 umożliwia generowanie szczegółowych, trójwymiarowych elementów graficznych w jakości fotorealistycznej. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie wyglądu elektronicznych paneli instrumentów samochodowych i użycie szerokiej gamy wirtualnych materiałów: od miedzi, tytanu i szczotkowanego aluminium, aż po skórę i włókna węglowe. To zasługa nowego języka definicji materiałów firmy NVIDIA (ang. Material Definition Language), który symuluje odbicia światła od różnorodnych powierzchni.
Biblioteki fotorealistycznych materiałów dostępnych w ramach MDL zapewniają praktycznie nieograniczone możliwości w tworzeniu własnych konfiguracji kokpitów. Dzięki nim kierowcy mogą dobrać odpowiednio do swoich gustów wygląd zegarów, elementów sterowania oraz wskaźników.
- Audi i NVIDIA od dawna prowadzą bliską współpracę, w ramach której stworzyliśmy zestawy wskaźników oraz systemy rozrywki dla pasażerów na przednich i tylnych siedzeniach z zastosowaniem trzech generacji procesorów Tegra. Procesor Tegra K1 otwiera nowy rozdział w historii firmy Audi, umożliwiając wprowadzenie rewolucyjnych superkomputerowych technologii do samochodów, które pozwolą na stworzenie systemów pilotażu pojazdu - powiedział Ricky Hudi, naczelny inżynier działu elektryki i elektroniki w firmie Audi AG.
Możliwość programowania wewnętrznych systemów wydłuża żywotność pojazdu
Rozwiązania ADAS funkcjonujące obecnie na rynku są przeważnie oparte na wyspecjalizowanych układach. Procesory NVIDIA Tegra K1 znoszą to ograniczenie, gdyż stanowią otwartą, skalowalną platformę, która pozwala na stworzenie innowacyjnych rozwiązań.
NVIDIA tak zaprojektowała procesory Tegra K1, że są one w pełni programowalne, więc producent pojazdów może uaktualniać oprogramowanie bezprzewodowo, wprowadzając nowe funkcje.
Moduł obsługujący wiele systemów operacyjnych
Procesor Tegra K1 będzie dostępny dla producentów OEM i głównych dostawców komponentów z branży motoryzacyjnej w formie wizualnego modułu obliczeniowego (VCM) - rozwiązania, które wprowadzono na rynek dwa lata temu. Tegra K1 VCM stanowi pełnoprawny system komputerowy pojazdu, który może pracować pod kontrolą różnorodnych systemów operacyjnych, w tym QNX, Android, Linux lub Windows.
Modułowa konstrukcja układu Tegra VCM umożliwia łatwą modernizację komputerowych systemów w pojazdach, w miarę wprowadzania nowych rozwiązań technologicznych. W ten sposób udało się pogodzić dużą szybkość rozwoju produktów informatycznych z tradycyjnie dłuższymi cyklami rozwoju w branży motoryzacyjnej.
Innowacyjne technologie firmy NVIDIA dla branży motoryzacyjnej
Obecnie na drogach porusza się ponad 4,5 miliona pojazdów wyposażonych w procesory firmy NVIDIA, w tym najnowsze modele samochodów firm Audi, BMW, Tesla Motors i Volkswagen.
Moc procesora NVIDIA Tegra K1 w zastosowaniach motoryzacyjnych zostanie zaprezentowana na tegorocznych targach International Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas, w dniach 7-10 stycznia.