Thunderbolt - pełnometrażowy film HD przesłany w 30 sekund

Intel Corporation poinformowała o dostępności technologii Thunderbolt - nowego, szybkiego połączenia komputerowego, które umożliwia błyskawiczną transmisję danych i obrazu wysokiej rozdzielczości (HD) jednym kablem.

Działając z szybkością 10 Gb/s, technologia Thunderbolt pozwala przenieść pełnometrażowy film HD w niespełna 30 sekund. Technologia opracowana przez Intela zostanie wprowadzona na rynek w ramach technicznej współpracy z firmą Apple i początkowo będzie dostępna w nowej linii laptopów MacBook Pro.

Celem technologii Thunderbolt (poprzednio znanej pod nazwą kodową "Light Peak") jest szybsze przenoszenie mediów, uproszczenie połączeń między urządzeniami oraz rozwijanie nowych, ekscytujących sposobów konstruowania i używania komputerów. Kluczem do zrealizowania tej wizji jest połączenie szybkiej transmisji danych i obrazu HD w jednym kablu. Technologia Thunderbolt zapewnia to poprzez dwie metody komunikacji, czyli protokoły - PCI Express do transferu danych oraz DisplayPort do wyświetlania obrazu. PCI Express pozwala na podłączenie niemal każdego typu urządzenia, a DisplayPort może jednocześnie obsługiwać ekrany o rozdzielczości wyższej niż 1080p i do ośmiu kanałów audio. Technologia Thunderbolt jest zgodna z istniejącymi ekranami i adapterami DisplayPort. Wszystkie urządzenia Thunderbolt mają wspólne złącze; użytkownicy mogą po prostu łączyć je szeregowo kablami elektrycznymi lub optycznymi.

Reklama

Technologia Thunderbolt spełnia potrzeby twórców treści HD. Na przykład wideografowie mogą uwolnić swoją kreatywność, korzystając z szerokopasmowych urządzeń do nagrywania czy miksowania obrazu i dźwięku, aby uzyskać zarówno niskie opóźnienia, jak i precyzyjną synchronizację podczas przetwarzania w czasie rzeczywistym. Przy szybkości 10 Gb/s duże pliki medialne są przenoszone szybciej, a to oznacza krótszy czas oczekiwania na możliwość obejrzenia i edycji materiału wideo. Można także szybciej tworzyć kopie zapasowe i przywracać dane, co skraca oczekiwanie na zarchiwizowaną treść. Użytkownicy komputerów przenośnych dzięki pojedynczemu złączu w ultracienkim laptopie otrzymują szybki dostęp do mediów i obrazu HD w domu lub w biurze. Technologia Thunderbolt uzupełnia inne technologie wejścia-wyjścia, które Intel będzie nadal wspierał.

- Praca z treściami HD to jedno z najbardziej wymagających zastosowań komputerów - powiedział Mooly Eden, dyrektor generalny PC Client Group w Intel Corporation. - Technologia Thunderbolt jest innowacyjnym rozwiązaniem, które pomaga profesjonalistom i konsumentom pracować szybciej i łatwiej z rosnącymi kolekcjami mediów, od muzyki do filmów HD. Wizja prostego, szybkiego przenoszenia treści między komputerami i innymi urządzeniami właśnie stała się rzeczywistością.

- Cieszymy się, że we współpracy z Intelem możemy zaoferować przełomową technologię Thunderbolt użytkownikom komputerów Mac - powiedział Bob Mansfield, starszy wiceprezes działu Mac Hardware Engineering w firmie Apple. - Dzięki niezwykle szybkiej transmisji danych, obsłudze ekranów wysokiej rozdzielczości oraz zgodności z istniejącymi standardami wejścia-wyjścia technologia Thunderbolt wyznacza nowy standard dla całej branży i sądzę, że deweloperzy będą nią zachwyceni.

Technologia Thunderbolt jest napędzana przez intelowski układ kontrolera i używa niewielkiego złącza, nadającego się do urządzeń mobilnych, które będzie stosowane w produktach obsługujących tę technologię. Kilka firm, m.in. Aja, Apogee, Avid, Blackmagic, LaCie, Promise i Western Digital, zapowiedziało już produkty oparte na technologii Thunderbolt lub zamierza dodać ją do przyszłych produktów. Intel współpracuje z branżą nad szeroką gamą produktów obsługujących technologię Thunderbolt, takich jak komputery, monitory, urządzenia pamięciowe, urządzenia audio-wideo, aparaty, stacje dokujące itp.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Intel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy