Reklama

Uszkodzone notebooki HP - skargi Chińczyków

Amerykański koncern HP ma problemy w Państwie Środka. Wszystko za sprawą skarg chińskich konsumentów, którzy oceniają, że gwarancje producenta są zbyt ograniczone w porównaniu z tym, co się praktykuje gdzie indziej.

Chiński konsument jest klientem takim jak każdy inny i chce, żeby o tym wiedziano. Życzy sobie także korzystać z tych samych gwarancji, które są proponowane w innych państwach. A kiedy uważa, że jest w gorszej sytuacji, nie waha się wszcząć procedur.

Amerykański koncern dowiaduje się o tym na własny koszt. Będzie obiektem śledztwa prowadzonego przez AQSIQ (General Administration of Quality Supervision, Inspection and Quarantine) w wyniku ponad 170 skarg chińskich konsumentów na psujące się przenośne komputery HP sprzedawane od 2007 roku. Problem jest znany i ponoć związany z kartą graficzną dostarczoną przez Nvidię. Firma ta przyznała się do błędu i razem z producentami zajęła się sprawą. Ale sposób w jaki HP potraktował problem w Chinach spowodował niezadowolenie klientów.

Reklama

Amerykański koncern wydłużył długość gwarancji tylko kilku modeli. Jednak, jak zauważają chińscy konsumenci, wydłużenie gwarancji w Stanach Zjednoczonych dotyczyło szerszej gamy produktów oraz pokryto koszty wysyłki. Nic takiego nie nastąpiło w Chinach, co doprowadziło skarżących się do mówienia o prawdziwej dyskryminacji wobec chińskich klientów. HP nie jest obiektem skargi grupowej tylko dlatego, że ta procedura nie istnieje w prawie kraju. Całość działań jest więc powierzona AQSIQ, która na razie zaczęła tylko śledztwo wstępne, mając nadzieję na rozpoczęcie negocjacji między HP i chińskimi konsumentami.

"Financial Times" zauważył, że AQSIQ coraz częściej jest zajęta obroną praw chińskich konsumentów, sugerując w ten sposób, że są oni co raz bardziej świadomi swoich praw i skłonni z nich korzystać. Sprawa jest pierwsza w swoim rodzaju i może doprowadzić do zmiany chińskiego prawa. Dla HP będzie trudno nie ustąpić widząc ważność chińskiego rynku i jego przyszły potencjał.

PCArena.pl
Dowiedz się więcej na temat: koncern | uszkodzone | notebooki | skargi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama