Wakacje z notebookiem - na co uważać
Dzisiaj ciężko obejść się bez komputera, nawet latem. Osoby, które zabierają na wakacje notebooki, muszą znać najważniejsze zasady bezpiecznego logowania się do sieci lokalnych. Mamy też dobre rady dla osób korzystających z komputerów w internetowych kafejkach.
W ostatnich latach coraz częściej pakujemy do torby podróżnej, oprócz kremu do opalania i stroju kąpielowego, również przenośny komputer. Jeżeli tego nie zrobimy, to i tak czasem jesteśmy zmuszeni do kontaktowania się ze światem za pomocą komputera. Warto wiedzieć, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas korzystania z kafejek internetowych i hot spotów w miejscowościach wakacyjnych.
- Potrzebę stałej obecności w sieci wykazuje coraz większa grupa Polaków, szczególnie tych młodszych. Nie powinno więc dziwić, że chcą się oni na przykład dzielić na bieżąco swoimi wrażeniami z wakacji - twierdzi Zbigniew Engiel z Laboratorium Informatyki Śledczej Mediarecovery. - Jedni będą się chwalić wakacyjnymi szaleństwami, inni z zainteresowaniem czytać i oglądać, co robią znajomi - dodaje.
Cafe internet
Największy minus kafejek internetowych polega na tym, że tak naprawdę nie wiadomo, co jest zainstalowane w ustawionych w nich komputerach, kto z nich korzystał przed nami i kto będzie to robił po nas. Dlatego też specjaliści odradzają wykonywanie tam operacji bankowych, logowania się do portali społecznościowych czy poczty. Nasz login i hasło mogą zostać przejęte.
Jeśli już nie mamy innego wyjścia i musimy skorzystać z takiej kafejki, powinniśmy pamiętać o tym, by na zakończenie pracy, np. z kontem e-mail, kliknąć "wyloguj" oraz wyczyścić historię przeglądanych stron i cookies. Nie uchroni to nas co prawda przed internetowym "podsłuchem", ale uniemożliwi skorzystanie z komputera kolejnemu internaucie.
Ze znalezieniem bezpłatnego punku dostępowego do sieci Wi-Fi nie ma obecnie najmniejszych problemów.
Hot spot or not
Kawiarnie, centra handlowe i popularne w kurortach deptaki to miejsca, gdzie z łatwością wyszukamy bezpłatne hot spoty. Eksperci z firmy ESET zwracają jednak uwagę na to, że nigdy nie wiadomo, czy dany punkt dostępowy jest bezpieczny, i czy nie okaże się pułapką zastawioną na nieświadomych zagrożenia użytkowników sieci. Bezpieczeństwa nie gwarantuje również korzystanie z Wi-Fi szyfrowanego WEP, ponieważ takie zabezpieczenie można łatwo złamać.
Korzystanie z nieznanego hot spotu może zatem narazić nas na spore kłopoty. Szczególnie wtedy, kiedy taką sieć Wi-Fi "podsłuchuje" haker. Użytkownik może paść w takim przypadku ofiarą ataku nazywanego przez specjalistów "Man-in-the-middle".
- Jeśli ktoś oprócz nas znajduje się w sieci, może zmodyfikować ruch w taki sposób, że będziemy przekonani, iż logujemy się do swojego internetowego konta bankowego. W rzeczywistości prześlemy swoje dane prosto do hakera - mówi Pierre-Marc Bureau, starszy analityk zagrożeń w firmie ESET.
Dbamy o bezpieczeństwo
W jaki sposób można skutecznie zabezpieczyć swój komputer i dane na nim zgromadzone podczas korzystania z sieci Wi-Fi? David Harley z ESET, radzi, aby przede wszystkim zaktualizować swoją przeglądarkę internetową, a podczas korzystania z publicznych hot spotów unikać przesyłania wrażliwych danych. I by nie logować się do swojego konta bankowego.
Dodatkowo warto skonfigurować swój system operacyjny w taki sposób, aby ograniczyć nieuprawnionym osobom dostęp do najważniejszych plików i folderów zgromadzonych na twardym dysku naszego komputera. Nieodzowna może być również zapora osobista oraz program antywirusowy, dzięki którym do komputera nie przenikną zagrożenia.
David Harley radzi również, aby korzystać z poczty elektronicznej tych serwisów internetowych, które przesyłają dane użytkownika w formie szyfrowanej - ich adres rozpoczyna się od HTTPS (taką możliwość oferuje m.in. gmail). Z kolei do przesyłu wrażliwych informacji za pośrednictwem publicznych Wi-Fi warto wykorzystywać szyfrowane kanały VPN.
Bezpieczne wakacje
Jeśli zatem wybieramy się na wakacje, podczas których zamierzamy korzystać ze swojego laptopa i przypadkowych hot spotów, powinnismy zadbać o skuteczną ochronę naszych danych. Zaktualizujmy system operacyjny oraz przeglądarkę internetową i przygotujmy stosowne profile naszej zapory osobistej. Pamiętajmy o tym, by aktywować wprowadzone ustawienia jeszcze przed połączeniem się z nieznaną siecią Wi-Fi.
Jeśli nie korzystaliśmy do tej pory z pakietu bezpieczeństwa lub zapory osobistej, powinniśmy się zastanowić, czy nie warto przed wyjazdem zainstalować w naszym laptopie bezpłatnej wersji testowej jednego z pakietów bezpieczeństwa dostępnych na rynku.
Korzyści, jakie niesie ze sobą rozwój technologii informatycznych i ich publiczna dostępność, z pewnością przewyższają zagrożenia. Warto jednak pamiętać o tych ostatnich, szczególnie wtedy, kiedy korzystamy z nieznanych komputerów i sieci lokalnych.
- Surfowanie w internecie jest jak jazda samochodem: daje mnóstwo przyjemności, lecz chwila nieuwagi może skończyć się co najmniej stłuczką lub mandatem.
Dlatego też najlepiej zostawić komputer w domu i na wakacjach skupić się na niewirtualnych aspektach życia - radzą specjaliści informatyki śledczej z Mediarecovery.
Zamiast polegania na "obcych" WiFi, można skorzystać z mobilnego internetu. O najlepszych ofertach, wyborze operatora i technologiach można przeczytać w naszym materiale - internet na wakacje.