Najgroźniejsze wirusy maja 2010
Kaspersky Lab Polska, prezentuje kwietniowy raport przygotowany w ramach comiesięcznego zestawienia aktywności szkodliwego oprogramowania na terenie Polski. Które szkodniki dały się najbardziej we znaki Polakom, i w których częściach kraju?
W rankingu ponownie pojawiły się Bydgoszcz i Kraków. Największy i niechlubny awans zaliczył Lublin, o cztery pozycje w górę.
Top 10 infekowanych polskich miast
1. Warszawa
2. Poznań
3. Łódź
4. Wrocław
5. Lublin
6. Białystok
7. Gdańsk
8. Katowice
9. Bydgoszcz
10. Kraków.
Podobnie jak w kwietniu, w maju również żadne województwo nie zeszło poniżej 1,5 proc. infekcji. Z tego powodu ponownie na mapie nie doświadczymy koloru zielonego. Ze względu na niską liczbę infekcji w Warszawie, zabrakło także koloru bordowego, reprezentującego największą ilość szkodników w danym regionie. Do tej pory jedynie mazowieckie było w stanie wygenerować ponad 20 proc infekcji, niezbędnych do oznaczenia mapy tym kolorem.
Top 20 najpopularniejszych zagrożeń w Polsce
W majowym top 20 szkodliwego oprogramowania znalazło się bardzo dużo nowości. Jedynie dwa szkodniki były obecne w poprzednim zestawieniu. Na liście widoczne są także cztery powroty, a więc programy, które występowały w top 20 wcześniej, lecz były nieobecne przez minimum miesiąc. Trojan-Proxy.Win32.Small.agi, który znajduje się na drugim miejscu i mający jednocześnie spory procentowy udział w infekowaniu komputerów polskich użytkowników, wykorzystuje komputer jako serwer proxy (pośredniczący). Dzięki temu może przesyłać spore ilości danych, jednocześnie spowalniając nasze połączenie z internetem.
Jest to szczególnie zauważalne na wolnych łączach. Dodatkową opcją szkodnika jest instalacja spyware (programy szpiegujące), które logują każdy wpisywany znak przez co narażają na utratę ważnych danych (loginy, hasła).
Top 5 najgroźniejszych aplikacji atakujących Polaków:
1. HEUR:Trojan.Win32.Generic
2. Trojan-Proxy.Win32.Small.agi
3. Packed.Win32.Krap.an
4. HEUR:Worm.Win32.Generic
5. not-a-virus:AdWare.Win32.Ezula.heur
-----
Analiza dokonana została przez Macieja Ziarka, analityka z Kaspersky Lab Polska, w oparciu o informacje dostarczone przez system Kaspersky Security Network (KSN).