Fałszywy antywirus na mundial

Laboratorium antywirusowe PandaLabs odnotowało pojawienie się stron internetowych rozpowszechniających fałszywy program antywirusowy MySecurityEngine. Wszystkie strony pojawiają się w najpopularniejszych wynikach wyszukiwania haseł związanych z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej RPA 2010.

Luis Corrons, dyrektor technicznego PandaLabs stwierdził: "Mistrzostwa Świata w RPA 2010 to światowe wydarzenie, które oczywiście wykorzystują hakerzy. W ostatnich dniach zauważyliśmy również wzrost liczby złośliwych linków, które wykorzystują jako przynętę finał Roland Garros, zwycięstwo Rafaela Nadala, a także finały NBA. Radzimy użytkownikom korzystającym z wyszukiwarek, by szukali informacji o Mistrzostwach Świata tylko na wiarygodnych stronach i uważali przy klikaniu w linki proponowane przez wyszukiwarkę".

Hakerzy zaczęli stosować techniki, zwane atakami Black Hat Seo, kilka lat temu. Od tego czasu są one doskonalone i gwarantują zamieszczenie niebezpiecznych linków wśród najpopularniejszych wyników wyszukiwarki. System jest bardzo prosty: kiedy użytkownicy szukają informacji o dużych wydarzeniach sportowych, takich jak Mistrzostwa Świata, to znalezione wyniki odsyłają ich na strony zawierające rogueware, profesjonalnie indeksowany na wysokie pozycje w wyszukiwarce. Jeśli użytkownik kliknie w link, zostanie poproszony o pobranie pliku, na przykład kodeka. Kiedy to zrobi, zainstaluje na swoim komputerze fałszywy program antywirusowy.

Reklama

Zalecamy użytkownikom stosowanie wszelkich niezbędnych środków ostrożności przy wchodzeniu na strony internetowe przez wyszukiwarki. Należy upewnić się, że źródła są wiarygodne i odrzucać wszystkie propozycje pobierania, w przeciwnym razie komputer zostanie zainfekowany.

"Najlepsza rada to kierować się zdrowym rozsądkiem podczas surfowania w sieci. Należy odrzucać propozycje od nieznajomych i nie otwierać żadnych plików pochodzących z nieznanych źródeł. Ponadto powinniśmy upewnić się, że na komputerze zainstalowana jest odpowiednia ochrona antywirusowa i że jest ona aktualna - mówi Corrons.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fałszerstwo | RPA | mistrzostwa świata | Mundial 2014

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy