Wojna napędów - HD DVD vs. Blu-ray
Zapis optyczny DVD to już przeżytek. W ciągu najbliższych 5 lat zastąpi go, albo napęd HD DVD, albo Blu-ray. Chyba, że uda się pogodzić oba formaty.
Przed tokijskimi targami gier Tokyo Game Show Microsoft zapowiedział, że planuje wypuścić na rynek odtwarzacz HD DVD dla swojej konsoli Xbox 360. Kolejne japońskie firmy rozpoczynają sprzedaż odtwarzaczy i nagrywarek Blu-ray - 20 września Matsushita Electric wypuściła swoją linię odtwarzaczy korzystających z technologii Blu-ray. Tymczasem problemy z produkcją czytników Blu-ray spowodowały opóźnienie europejskiej premiery PlayStation 3. Czy kupujący magazyny z płytami DVD za 7 zł powinni się tym wszystkim w ogóle przejmować?
9 giga to za mało
Dzisiaj jeszcze nie - ale za kilka lat trzeba będzie myśleć o zmianie. Zresztą decyzja o nowym formacie została podjęta za nas. Na początku 2001 roku DVD Forum (stowarzyszenie producentów, twórców i dystrybutorów formatu DVD) doszło do konsensusu, postanawiając, że następcą formatu DVD powinien zostać zapis optyczny HD DVD (High Definition DVD - DVD wysokiej rozdzielczości). Płyty HD DVD mają pojemność od 15 gigabajtów (płyta jednowarstwowa), do 60 gigabajtów (płyta czterowarstwowa). Dla porównania - na płycie DVD może zmieścić się 4,7 gigabajtów (płyta jednowarstwowa) albo 9 gigabajtów (płyta dwuwarstwowa). HD DVD obsługuje standard High Definition, w ten sposób stanowiąc doskonałe medium dla chcących uzyskać obraz w wysokiej rozdzielczości (np. 720p) na swoim, dopiero co kupionym, telewizorze HDTV. Nowa linia napędów DVD obsługuje także dźwięk w formacie 7.1 (siedem satelitarnych głośników plus subbuffer). HD DVD wydawało się być naturalnym następcą DVD (nie tylko ze względu na nazwę). Zawsze można jednak wypromować alternatywę.
Tą drugą opcją ma być napęd Blu-ray. Słowa składające się na nazwę nowego nośnika (blue - niebieski; ray - promień) nie są przypadkowe. Laser czytając płyty Blu-ray (ale także i HD DVD), ma kolor niebieski, w przeciwieństwie do standardowego koloru lasera napędu DVD - czerwonego. W tym roku Blu-ray Disc Association (stowarzyszenie producentów, twórców i dystrybutorów, dla których HD DVD to za mało) oficjalnie zaprezentowało - ich zdaniem - przyszłość napędów.
Przestrzeń zapisu Blu-ray oferuje znacznie więcej niż HD DVD. Od 25 gigabajtów (płyta jednowarstwowa), aż po 100 gigabajtów (płyta czterowarstwowa). Producenci Blu-ray obiecują także jeszcze lepszą jakość obrazu oraz szybszy transfer danych. Nie należy jednak myśleć, że "więcej" znaczy "lepiej".
Wojna i pokój
Płytę Blu-ray będzie można odtwarzać jedynie za pomocą urządzenia posiadającego czytnik Blu-Ray. HD DVD w tej kwestii zachowuje się znacznie lepiej, umożliwiając oglądnięcie filmu HD na starych, jak i na nowych odtwarzaczach. Wszytko dlatego, że napęd HD posiada dodatkową ścieżkę, na której można nagrać film w formacie DVD. Blu-ray czegoś takiego nie uwzględnił. Należy jednak pamiętać, że odtwarzacz Blu-Ray współpracuje ze standardowo nagranymi płytami DVD (ale nie ze ścieżką DVD na płycie HD DVD!). Odtwarzacze obu formatów nie mają problemów z obsługą płyt CD. Walka z piractwem zjednoczyła stowarzyszenia odpowiedzialne za oba nośniki. Blu-ray oraz HD DVD mają posiadać szereg zabezpieczeń, m.in. specjalne "znaki wodne" czy ukryte przed komercyjnymi nagrywarkami ścieżki, niemożliwe - według producentów - do skopiowania.
W tym momencie należy zacząć się zastanawiać: co kupić? Na razie nie można udzielić jasnej odpowiedzi na to pytanie. Dopiero co pojawiające się na rynku odtwarzacze HD DVD są tańsze od ich odpowiedników z czytnikiem Blu-ray. Dla przykładu: odtwarzacz HD DVD do Xboxa 360 ma kosztować 177 dolarów, tymczasem najtańsze odtwarzacze Blu-ray kosztują średnio około 500 dolarów. Jedne wytwórnie filmowe planują wspomagać HD DVD (Warner Bros.), inne wybierają Blu-ray (Columbia), Możliwe, że o sukcesie któregoś z napędów zadecyduje zwycięstwo jednej z konsol następnej generacji. Firma Microsoft, za pomocą Xboksa 360, wspomaga napęd HD DVD. Blu-ray jest natomiast integralnym elementem nadchodzącego PlayStation 3.
Najlepszym wyjściem byłoby połączenie konkurujących formatów. Trzech Amerykanów: Wayne Smith, Alan Bell oraz Lewis S. Ostrover podobno znalazło sposób na nagranie obu formatów na jedną płytę. Zapis "multilayer dual optical disk" (nazwa jeszcze nie jest opatentowana) mógłby zatrzymać wojnę obu napędów, jeszcze przed rozpoczęciem konfliktu na dobre. Jednak nawet jeśli znajdzie on swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, niektóre koncerny filmowe, a na pewno już producenci konsol (właścicielem studia Columbia jest ... Sony), będą chcieli wypromować własne nośniki. Na razie możemy spać spokojnie - gdzie dwóch się bije, tam DVD korzysta.