Wszystkie systemy operacyjne na Atomie
Podczas konferencji IDF firmy Intel w Pekinie dowiedzieliśmy się, że największy na świecie producent procesorów chce, aby system operacyjny Google Android bez problemów działał z procesorem Atom.
Do tej pory system operacyjny Google Android funkcjonował głównie na smartfonach, ale poza wersjami dla systemów osadzonych - z procesorami ARM albo MIPS - istnieją też warianty tego OS-u przeniesione na platformę x86 (najczęściej Intel Atom).
Podczas konferencji IDF Intela w Chinach, szefowa działu oprogramowania i usług w Intelu Renee James niespodziewanie podała wiadomość, że jej firmie udało się już doprowadzić do działania Androida na prototypie smartfonu z procesorem Atom. Prawdopodobnie dotyczy to jednostki Lincroft z platfromy Moorestown, nad którym prace wciąż jeszcze trwają. Jak później wyjaśniała w rozmowie z redaktorem magazynu "PC World", dostosowanym do Atoma Androidem są zainteresowani "niektórzy klienci" koncernu.
Do tych klientów potencjalnie może należeć choćby berlińska firma Neofonie. Na zaprezentowanym niedawno tablecie WePad działa system operacyjny WePad OS, który według informacji firmy może z kolei także wykonywać aplikacje dla Androida. Także gigant branży pecetów Acer w ubiegłym roku eksperymentował z netbookiem bazującym na Androidzie.
Co ciekawe, podczas targów IDF w Pekinie w trwającym około 40 minut wykładzie Renee James Android dla x86 nie został wspomniany nawet słowem. W prelekcji kierowniczka działu oprogramowania i usług zapewniała jednak, że korporacja zamierza doprowadzić do tego, że Atom będzie współpracował ze wszystkimi systemami operacyjnymi. Ważną rolę odgrywa przy tym prowadzony wspólnie z Nokią projekt MeeGo, który zawiera nie tylko bazowy system operacyjny, ale też middleware - oprogramowanie, które ma ułatwiać programistom przenoszenie aplikacji na różne platformy. Tymczasem liczba zwolenników systemu MeeGo znacznie wzrosła.
James przypomniała także o działającym obecnie w wersji beta portalu AppUp, który później ma być centralnym punktem dystrybucji oprogramowania dla platformy Atom, zarówno dla Windows, jak i MeeGo.
Należy przypomnieć, że Google realizuje w postaci Chrome OS-a system, który jest przeznaczony dla procesorów x86. Inaczej niż Android, Chrome OS nie mierzy w smartfony, ale w proste urządzenia z dostępem do Internetu, czyli np. netbooki i tablety. Warto pamiętać, że Intel już od dawna należy do partnerów Google'a w pracach nad Chrome OS-em.