Dlaczego tak trudno wylądować na Księżycu?

W kwietniu tego roku mogliśmy oglądać, jak japońskiej sondzie Hakuto-R, nie udało się bezpiecznie wylądować na Księżycu. Na początku tego tygodnia byliśmy świadkami, jak rosyjska Łuna 25 rozbija się o powierzchnię naszego naturalnego satelity. Co sprawia, że jeszcze tak niedawno z powodzeniem podbijaliśmy kosmos, a teraz napotykamy tyle trudności? Decyduje o tym kilka czynników.

Kolejne misje księżycowe kończą się niepowodzeniem
Kolejne misje księżycowe kończą się niepowodzeniem 123RF/PICSEL

Około jedna trzecia prób miękkiego lądowania na Księżycu zakończyła się niepowodzeniem

Zarówno ten rok, jak i poprzedni przyniósł nam wiele nieudanych misji księżycowych. Mimo że jeszcze w zeszłym wieku wielokrotnie udało się ludzkości wylądować na Księżycu, to teraz ten wyczyn wydaje się niezwykle trudny. Zwłaszcza w świetle katastrofy rosyjskiego lądownika księżycowego Łuna-25, zwłaszcza że Rosja (a dokładniej były Związek Radziecki) już na Księżycu wylądowała.

Szacuje się, że na 30 prób miękkiego lądowania na Księżycu podjętych nie tylko przez państwowe firmy, ale również prywatne, ponad jedna trzecia zakończyła się fiaskiem. Co decyduje o powodzeniu bądź niepowodzeniu misji księżycowych? Można wymienić kilka czynników, które na to wpływają.

Raz na jakiś czas udaje się wylądować miękko na Księżycu, jednak w dalszym ciągu przewagę stanowią misje zakończone niepowodzeniem. Ostatnia misja, która przebiegła bez zakłóceń to chińska Chang’e 4, w ramach której na Księżyc został wystrzelony łazik Yutu-2, 7 grudnia 2018 roku. Obecnie jest to najdłużej działający łazik księżycowy oraz pierwszy w historii, który bada niewidoczną stronę Księżyca.  

Niepowodzenia misji księżycowych

Niepowodzenia misji księżycowych zdarzają się często. Tylko trzy kraje na świecie osiągnęły cel, jakim jest Srebrny Glob, mimo że technologia cały czas się rozwija i dysponujemy coraz lepszymi rozwiązaniami technologicznymi.

Na Ziemi łatwo jest dostać się z jednego miejsca na drugie, dysponujemy systemami GPS, które kierują nas bezbłędnie do celu. Jednak, jeżeli chodzi o przestrzeń kosmiczną, sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Nie tylko dotarcie do Księżyca i jego orbity stanowi wyzwania. Najtrudniejszym elementem jest wykonanie miękkiego lądowania.

Hamowanie, komunikacja oraz nierówny teren

Bezpieczne lądowanie zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest prawidłowe spowolnienie opadania lądownika. W przeciwnym razie zacznie on opadać zbyt szybko, w konsekwencji rozbijając się o powierzchnię Księżyca. Wszystko zależy od komunikacji inżynierów z lądownikiem oraz niezawodnej technologii. Prawdopodobnie nieprawidłowo wykonany manewr hamowania przyczynił się do rozbicia japońskiego lądownika Hakuto-R. 

Komunikacja jest kluczem do sukcesu. Misja Chandrayyan-2 zakończyła się niepowodzeniem właśnie przez przerwaną komunikację. Utrata łączności oznacza, że lądownik staje się momentalnie ślepy, pozostając na łasce obcego świata.

Kolejną przeszkodę stanowi nierówny teren, na którym lądownik musi bezpiecznie wylądować. Powierzchnia Księżyca usiana jest kraterami z nierównymi krawędziami wystającymi ponad powierzchnię. Dlatego tak ważne jest precyzyjne wyznaczeni określonego obszaru, który stanowi względnie bezpieczne miejsce do osadzenia łazika.

Mimo że z perspektywy Ziemi Księżyc wydaje się cichym i spokojnym miejscem, to już w perspektywie bliższego spotkania można napotkać nieprzewidziane trudności. W związku z czy wiele misji kończy się niepowodzeniem. Trzeba mieć niezwykle dużo szczęścia i umiejętności aby wylądować na Księżycu.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas