Japońska rakieta Epsilon S wybucha. To już drugi raz
Japońska agencja kosmiczna zmuszona była do przerwania testu silnika rakiety Epsilon S. To już drugi raz, kiedy ten po prostu eksplodował podczas prób, co opóźnia komercyjny debiut tej jednostki, która ma zapewnić Krajowi Kwitnącej Wiśni zdolność wynoszenia satelitów na orbitę.
Do incydentu doszło ok. 49 sekund po rozpoczęciu testu spalania, który miał trwać dwie minuty. Podczas testu silnik drugiego stopnia rakiety Epsilon S eksplodował, zmuszając JAXA do wcześniejszego zakończenia prób. Wybuch spowodował pożar w Centrum Kosmicznym Tanegashima, znajdującym się w południowo-zachodniej Japonii, uszkadzając obiekt, ale na szczęście nie odnotowano żadnych ofiar.
Przepraszamy, że nie spełniliśmy oczekiwań, ale pozytywnym aspektem jest to, że znaleźliśmy problem podczas testu naziemnego, a nie przed lotem
Znowu skończyło się eksplozją
Dodał, że śledztwo w sprawie przyczyny wybuchu potrwa prawdopodobnie kilka miesięcy i zostaną podjęte odpowiednie środki zaradcze. I choć przyczyna wybuchu nie została jeszcze ustalona, podobny incydent miał miejsce już wcześniej. W lipcu 2023 roku silnik drugiego stopnia rakiety Epsilon S eksplodował po około minucie testu - wówczas za wybuch odpowiadać miało stopienie się fragmentu metalu, który uszkodził część silnika.
Ten wybuch silnika nastąpił z kolei po awarii rakiety Epsilon 6, wcześniejszej wersji tego pojazdu kosmicznego. W październiku 2022 roku JAXA wydała rozkaz destrukcji rakiety Epsilon 6 po wykryciu nieprawidłowości, które doprowadziły do braku prawidłowego oddzielenia i zapłonu silnika trzeciego stopnia. Rakieta została zniszczona, a wraz z nią osiem satelitów komercyjnych misji Rideshare.
Kolejne problemy japońskiej agencji kosmicznej
Epsilon S to trzystopniowa rakieta na paliwo stałe, będąca najnowszym modelem w serii rakiet Epsilon, które JAXA zaczęła rozwijać w 2007 roku, aby zyskać zdolność wynoszenia małych satelitów. Oprócz problemów z Epsilon 6, wcześniejsze pięć startów rakiet Epsilon było udanych, począwszy od debiutu w 2013 roku. Stąd rakieta Epsilon S była przygotowywana do debiutu, który miał mieć miejsce między końcem 2023 roku a marcem 2025.
Czy uda się dotrzymać tego terminu? W obecnej sytuacji raczej nie, bo trzeba będzie najpierw zaczekać na zakończenie śledztwa, ale JAXA ma nadzieję na relatywnie szybki debiut. I trudno się dziwić, bo sektor kosmiczny to niezwykle popularny i coraz bardziej konkurencyjny biznes, na którym można zarobić ogromne pieniądze.