Merkury. Biliardy ton diamentów pokrywają skorupę planety

Jedna z bliższych Ziemi planet, Merkury, może być prawdziwą skarbnicą diamentów. Jak donoszą naukowcy, na jej powierzchni szacunkowo znajduje się aż 16 biliardów ton tych wyjątkowych minerałów. Oznaczałoby to, że odnajdziemy ich tam o wiele więcej niż na naszej planecie, mimo że swoimi rozmiarami Ziemia kilkukrotnie przewyższa Merkurego.

article cover
NASA

Jak powszechnie wiadomo, Merkury jest najmniejszą oraz najbliższą Słońcu planetą Układu Słonecznego. Czasami jesteśmy w stanie nawet wypatrzyć go na niebie gołym okiem, co już przed naszą erą udawało się starożytnym Grekom czy Egipcjanom.

Według wyników najnowszych badań naukowych zaprezentowanych podczas "53. Lunar and Planetary Science Conference" przez planetologa, Kevina Cannona, Merkury najprawdopodobniej jest także jedną z najcenniejszych planet, gdyż jego skorupę może pokrywać niewyobrażalna ilość diamentów.

Według szacunków ma ich tam być aż 16 biliardów ton. Dla porównania na niemal siedem razy większej pod względem powierzchni Ziemi znajdziemy ich kilkunastokrotnie mniej, co doskonale pokazuje skalę zjawiska.

Diamenty na Merkurym

Tak wielkie pokłady diamentów znajdziemy na Merkurym, ponieważ niektóre fragmenty jego skorupy zbudowane są z grafitu, który pod wpływem odpowiednich warunków może przekształcić się właśnie w diament. Akurat tak się składa, że odpowiednie warunki powstają w trakcie bombardowanie powierzchni planety meteorytami.

Aczkolwiek warto zaznaczyć, że wspominane merkuriańskie minerały nie będą przypominały tych, które używamy w przemyśle jubilerskim. Oczywiście pod względem chemicznym nie dostrzeżemy żadnych różnic, ale pod względem wizualnym będą one zdecydowanie mętniejsze przez zanieczyszczenia spowodowane innymi formami węgla.

Na temat Merkurego wciąż zbyt dużo nie wiemy, jednak już w 2025 roku ma się to zmienić, gdy na jego orbitę wejdzie sonda "BepiColombo", która najprawdopodobniej dostarczy nam całą masę niezwykłych informacji na jego temat.

Pusta przestrzeń w kosmosie
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas