NASA otwiera kapsułę z kosmosu. Zobacz to na żywo!
NASA będzie transmitowała na żywo otwarcie kapsuły, która zawiera próbki asteroidy Bennu. Wydarzenie będzie transmitowane dzisiaj o godzinie 17:00 za pośrednictwem kanałów nadawczych NASA. To pierwszy raz, kiedy fragmenty kosmicznej skały zostaną ukazane opinii publicznej.
Dzisiaj zostanie otwarta kapsuła zawierająca próbkę asteroidy Bennu
Próbka pobrana bezpośrednio z asteroidy Bennu dotarła na Ziemię 25 września, po 7 latach od rozpoczęcia misji. Statek OSIRIS-REx zrzucił kapsułę zawierającą kawałek kosmicznej skały na Ziemię, gdy tylko znalazł się wystarczająco blisko planety. Kapsuła od momentu upuszczenia spadała przez cztery godziny, by następnie z powodzeniem wylądować na pustyni w Utah.
Po wylądowaniu kapsuła została niezwłocznie przewieziona w odizolowane i sterylne miejsce, w celu zabezpieczenia jej przed ewentualnymi zanieczyszczeniami materią ziemską. Następnie przetransportowano ją do NASA w Houston, gdzie naukowcy rozpoczęli oględziny kosmicznej przesyłki. Jak podaje Amerykańska Agencja Kosmiczna, próbka docelowo zostanie podzielona i rozesłana do naukowców z całego świata, co pozwoli na przebadanie uzyskanego w kosmosie materiału pod każdym możliwym kątem.
Transmisja z otwarcia kapsuły, gdzie oglądać?
Relację z momentu otwarcia kapsuły zawierającej próbkę Bennu możemy oglądać za pośrednictwem kanału NASA na YouTube. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11:00 czasu wschodniego, czyli o 17:00 naszego czasu. Ludzie na całym świecie będą mogli podziwiać kosmiczne fragmenty skał i kurz.
Do tej pory zespół pracujący nad próbką zdjął wierzchnią pokrywę kapsuły, odsłaniając niespodziewaną zawartość. Znalezione zostały prawdopodobnie dodatkowe kawałki skał z Bennu. Wtedy też naukowcy przerwali pracę nad próbką w celu zidentyfikowania dodatkowego materiału i sprawdzenia, czy rzeczywiście jest częścią asteroidy.
Zdjęcia udostępnione przez NASA pokazują odsłoniętą kapsułę oraz wnętrze pokrywy, które całe pokryte jest czarnym pyłem. Jednak przypuszcza się, że to również jest materia pochodząca z Bennu, która została wzbita z powierzchni przez startujący statek misji OSIRIS-REx. Kapsuła znajduje się obecnie w specjalnie w tym celu zbudowanym, sterylnym pomieszczeniu, w przezroczystym pojemniku, który zapobiega zanieczyszczeniu kosmicznego materiału ziemską materią.
Co dokładnie zawiera kapsuła misji OSIRIS-REx
Szacuje się, że większość próbki znajdującej się w środku to 250 gramów skał i pyłu asteroidalnego. Jest to pierwsza taka misja w historii, kiedy agencja kosmiczna pobrała próbkę bezpośrednio z asteroidy. Misja OSIRIS-REx wystartowała we wrześniu 2016 roku i od tamtej pory pozostawała cały czas w drodze. Statkowi kosmicznemu zajęło dwa lata, aby dotrzeć do asteroidy i pobrać próbki.
10 maja 2021 roku Statek misji OSIRIS-REx rozpoczął swoją drogę powrotną. Po zabezpieczeniu próbki i odsłonięciu zawartości na oczach całego świata następnym krokiem będzie selekcja i dystrybucja próbek wśród naukowców. Niewielki fragment kosmicznej skały zostanie zabezpieczony do przyszłych analiz, które mają odbyć się za kilkadziesiąt lat, ze względu na możliwość pojawienia się o wiele bardziej zaawansowanych technologii niż obecnie dostępne.