Tajemniczy czarny pył na kapsule. Badacze przerwali prace nad próbką Bennu

Naukowcy pracujący przy kapsule zawierającej próbkę Bennu dostrzegli tajemniczy czarny pył na pokrywie pojemnika. NASA zmuszona była przerwać prace, ponieważ na mechanizmie pobierania próbek TAGSAM znaleźli niezidentyfikowane elementy.

Zespół pracujący przy kapsule zawierającej próbki z Bennu
Zespół pracujący przy kapsule zawierającej próbki z Bennu ABACA / Abaca Press / ForumAgencja FORUM

Niezidentyfikowany czarny pył na pokrywie kapsuły, w której znajduje się próbka z Bennu

Pierwsza w historii próbka pobrana w przestrzeni kosmicznej dotarła na Ziemię w zeszłym tygodniu. Została niezwłocznie przetransportowana do siedziby NASA w Houston, aby naukowcy mogli zając się analizą pozyskanego materiału. Docelowo próbka ma zostać podzielona i rozesłana do naukowców z całego świata, co pozwoli na przebadanie jej pod każdym możliwym kątem.

Naukowcy wczoraj otworzyli pojemnik, w którym znajduje się kapsuła zawierająca próbkę asteroidy, jednak musieli przerwać pracę ze względu na obecność na jej powierzchni niezidentyfikowanego czarnego pyłu. Zdjęcie udostępnione przez agencję pokazuje, że całe wnętrze pojemnika pokryte jest czarnym materiałem. Na ten moment naukowcy starają się określić, czy pochodzi on z Bennu.

To dopiero początek

NASA jeszcze nawet nie otworzyła głównego pojemnika zawierającego próbkę pobraną z Bennu, a już musi przerwać prace ze względu na znaleziony niespodziewanie materiał. Naukowcy twierdzą, że cały mechanizm pobierania zanieczyszczony został „czarnym pyłem i gruzem”.

Jednak przypuszcza się, że to również jest materia pochodząca z Bennu, która została wzbita z powierzchni przez startujący statek misji OSIRIS-REx. Kapsuła znajduje się obecnie w specjalnie w tym celu zbudowanym, sterylnym pomieszczeniu, w przezroczystym pojemniku, który zapobiega zanieczyszczeniu kosmicznego materiału ziemską materią.   

„Te operacje odbywają się w nowym laboratorium zaprojektowanym specjalnie na potrzeby misji OSIRIS-REx. Aluminiową pokrywę usunięto ze schowka podręcznego zaprojektowanego tak, aby umożliwić pracę z dużym elementem sprzętu.
Shaneequa Vereen z Johnson Space Center w NASA.

Główny mechanizm kapsuły, element TAGSAM, będzie oddzielony od reszty i przeniesiony do specjalnej komory, gdzie zostanie otwarty, a próbka Bennu wyjęta. Przez komorę w sposób ciągły będzie przepuszczany azot, ponieważ jest to gaz obojętny, co pozwala chronić próbkę przed dopływem wilgoci oraz tlenu.

Pierwsze informacje na temat analizy próbki Bennu mają zostać udostępnione podczas specjalnej konferencji, która odbędzie się 11 października.

Oko w oko z Dawidem. Słynna rzeźba też wymaga sprzątaniaAssociated Press© 2023 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas