Naukowcy sprawdzili, czy można budować z pyłu księżycowego. Oto efekty...

Europejska Agencja Kosmiczna od jakiegoś czasu intensywnie eksperymentuje ze sztucznym pyłem księżycowym. Inżynierowie chcą sprawdzić, czy ułatwi on misję kolonizacyjną.

Naukowcy sprawdzili, czy można budować z pyłu księżycowego. Oto efekty...
Naukowcy sprawdzili, czy można budować z pyłu księżycowego. Oto efekty...Geekweek - import

Jako że bardzo chcemy powrócić na Srebrny Glob, zespoły inżynierów z NASA i ESA na co dzień opracowują technologie, które pozwolą nam tę piękną wizję zrealizować. Najbardziej obiecującym pomysłem w realizacji jest budowa narządzi i elementów przyszłych baz z pomocą materiałów wytworzonych w drukarkach 3D z pyłu księżycowego.

Prowadzone na przestrzeni lat testy wykazały, że jest to świetny materiał budowlany. Naukowcy starają się go udoskonalić, aby wykorzystanie go było znacznie łatwiejsze, efektywniejsze i tańsze. Wszystko wskazuje na to, że są na dobrej drodze do realizacji swojego planu, a to za sprawą przedmiotów, które udało się im wytworzyć właśnie z regolitu.

Technologia wykorzystywana obecnie przez ESA polega na tworzeniu obiektów z pyłu księżycowego wzbogaconego światłoutwardzalnym środkiem wiążącym. Warstwy materiału układane są jedna po drugiej w celu zwiększenia wytrzymałości, a następnie są automatyczne utwardzane i trafiają do pieca, gdzie się je spieka w warunkach wysokiej temperatury. Efekt końcowy przechodzi najśmielsze oczekiwania, co możecie zobaczyć na powyższym zdjęciu.

Naukowcy sprawdzili, czy można budować z pyłu księżycowego. Jak się okazuje, tak. Fot. ESA.

Opanowanie technologii przegotowywania materiałów i budowania z nich narzędzi lub większych struktur, jest dla przyszłych planów powrotu na Księżyc na wagę złota. Transport elementów baz z Ziemi na Księżyc byłby finansowo nieopłacalny i czasochłonny, a w realiach tworzenia wszystkiego już na miejscu, można będzie zbudować pierwsze kolonie o wiele szybciej, sprawniej i taniej.

Co ciekawe, Europejska Agencja Kosmiczna buduje u naszych sąsiadów obiekt, w którym astronauci będą mogli poczuć się tak, jakby chodzili po powierzchni Księżyca, a to za sprawą m.in. sztucznego regolitu. Obiekt został nazwany Luna, znajduje się w ESA Astronaut Center (EAC) w Kolonii w Niemczech i ma powierzchnię 1000 metrów kwadratowych ().

Naukowcy zapewniają, że panują w nim warunki jak najbardziej zbliżone do tych występujących na Księżycu. Najważniejszym elementem jest jednak regolit, czyli drobny pył, który pokrywa powierzchnię Srebrnego Globu i jest niezwykle niebezpieczny nie tylko dla samych astronautów, ale również dla sprzętu. Naukowcom udało się odtworzyć jego strukturę na podstawie pyłu wulkanicznego i wyprodukować go w dużych ilościach na potrzeby powstania symulowanej powierzchni Księżyca.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. ESA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas