Odkryto wodę na Itokawie. „Woda na Ziemię została dostarczona przez takie obiekty”

Coraz więcej przesłanek świadczy o tym, że nie tylko sama woda, ale również i cegiełki życia mogły zostać przyniesione przed miliardami lat na Ziemię przez planetoidy. Taka koncepcja wydaje się być najbardziej oczywistą, ale...

Odkryto wodę na Itokawie. „Woda na Ziemię została dostarczona przez takie obiekty”
Odkryto wodę na Itokawie. „Woda na Ziemię została dostarczona przez takie obiekty”Geekweek - import

Najnowsze odkrycie dokonane przez badawczy z Arizona State University pokazuje, że kosmiczne skały, które pamiętają jeszcze formowanie się Układu Słonecznego, odegrały ogromną rolę w dostarczeniu życiodajnej wody na Ziemię, a do tego spełniają warunki, by być również siewcami życia.

Amerykanie odkryli ślady wody w pięciu małych próbkach z planetoidy Itokawa. Do badań dostarczyła im je Japońska Agencja Kosmiczna (JAXA). Odbyło się to całkiem przypadkowo. Po najnowszych wieściach o pomyślnych badaniach planetoidy Ultima Thule, Ryugu oraz Bennu, i odkryciu na nich minerałów hydroksylowych, co wskazuje na to, iż niegdyś znajdowała się tam woda, a w niej cegiełki życia lub nawet proste organizmy.

Teraz podobnego odkrycia dokonano właśnie w próbkach Itokawy, która była badania kilka lat temu przez japońską sondę Hayabusa-1. Jest to planetoida niemetaliczna, a zawartość izotopów wodoru jest niemal identyczna, jak w skałach znajdujących się na naszej planecie. Naukowcy uważają, że to właśnie takie kosmiczne skały przez miliardy lat dostarczały życiodajną wodę na Ziemię, zwłaszcza, że oba obiekty stanowią potencjalne zagrożenie dla naszej planety. Szacuje sie, że nawet połowa ziemskiej wody może pochodzić z takich zderzeń.

Odkryto wodę na Itokawie. „Woda na Ziemię została dostarczona przez takie obiekty”. Fot. JAXA.

Astronomowie czekają jeszcze na nowe dane dostarczane bez przerwy przez sondy Hayabusa-2 i OSIRIS-REx, które obserwują planetoidę Ryugu i Bennu. Co najważniejsze, próbki skał z obu obiektów w ciągu 2-4 lat trafią na Ziemię i zostaną gruntownie przebadane w laboratoriach. Wówczas zdobędziemy więcej informacji na temat tych fascynujących planetoid i być może potwierdzimy powyższe teorie.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. JAXA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas