Perseidy 2023. Kiedy i o której godzinie noc spadających gwiazd?

Oprac.: Karina Kołodziejczyk

Perseidy to spadające gwiazdy, które będą aktywne już za parę dni. Rój meteorów rozświetli niebo, a my będziemy mogli podziwiać piękno kosmosu w poczuciu kontaktu z naturą. Noc spadających gwiazd to idealna okazja na spędzenie czasu z rodziną lub romantyczną randkę z drugą połówką. Zaplanuj noc z Perseidami, sprawdź ich dokładną datę oraz godzinę.

Perseidy to zjawisko, które rok w rok cieszy się zainteresowaniem
Perseidy to zjawisko, które rok w rok cieszy się zainteresowaniem123RF/PICSEL

Co to są Perseidy?

Perseidy są najpopularniejszym rojem meteorów ze względu na swoją aktywność. Ich nazwa pochodzi od konstelacji Perseusza, z której wydają się wylatywać meteory. Gwiazdozbiór jest łatwo zauważalny z Polski, występuje na północnym niebie.

Perseidy zauważamy, gdy Ziemia przecina orbitę komety 109P/Swift-Tuttle będącą źródłem spadających gwiazd. Jej drobiny spalają się w ziemskiej atmosferze, tworząc zjawisko, które nazywamy deszczem meteorytów. Perseidy są odłamkami pochodzącymi z komety, pędzącymi z prędkością 60 km/s.

Perseidy 2023 - spadające gwiazdy w sierpniu. Kiedy i o której godzinie?

Pierwsze spadające gwiazdy pojawiły się już 17 lipca 2023 i będzie można je oglądać aż do 24 sierpnia 2023. Maksimum ich roju przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia 2023 po godzinie 21:30.

Z 12 na 13 sierpnia 2023 będziemy mogli obserwować częściej niż co minutę jedną ze spadających gwiazd przy ciemnym i bezchmurnym niebie. Wszystko dlatego, że ich aktywność wyniesie 100 ZHR, czyli aż 100 Perseidów na godzinę.

Noc spadających gwiazd. Gdzie patrzeć na Perseidy?

Na Perseidy najlepiej patrzeć w miejscu o otwartej przestrzeni, z dala od sztucznego światła. Spadające gwiazdy będą widoczne na północno - wschodnim horyzoncie, ponieważ tam znajdzie się ich gwiazdozbiór.

Bezchmurne i ciemne niebo umożliwi nam obserwację pojawiających się i spadających we wszystkich kierunkach Perseidów. Przy odrobinie szczęścia możliwe, że zobaczymy bolidy, czyli duże i jasne meteory, świecące mocno, jak Wenus.

Noc spadających gwiazd już 12 sierpnia123RF/PICSEL

Jak fotografować Perseidy?

Perseidy warto fotografować, jeśli posiadamy aparat fotograficzny z trybem ręcznym i statywem. Należy ustawić go na długie naświetlenie od 15 s do 30 s i niską czułość ISO wynoszącą od 100 do 400.

Aby sfotografować Perseidy, należy skupić się na jednym punkcie na niebie i nacisnąć tryb robienia zdjęcia. W celu zapobiegania ruszania aparatu warto użyć np. samowyzwalacza. Pamiętajmy, żeby powtarzać fotografowanie nieba kilka razy.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas