Piękne zdjęcia z balonu stratosferycznego Planetarium Śląskiego

Astronomowie z Planetarium Śląskiego w Chorzowie wysłali do stratosfery balon z zasobnikiem pomiarowym. Urządzenie wzbiło się na wysokość ponad 35 kilometrów ponad powierzchnię Ziemi.

Piękne zdjęcia z balonu stratosferycznego Planetarium Śląskiego
Piękne zdjęcia z balonu stratosferycznego Planetarium ŚląskiegoPlanetarium Śląskiemateriały prasowe

Lot balonu stratosferycznego spod Planetarium Śląskiego odbył się w ramach Tygodnia Kosmicznego Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Start miał miejsce w środę (06.03) tuż sprzed budynku Planetarium Śląskiego, który leży w Parku Śląskim w Chorzowie.

Balon stratosferyczny wzbił się na wysokość ponad 35 kilometrów ponad powierzchnię Ziemi. Do balonu był przymocowany zasobnik z kilkoma urządzeniami pomiarowymi. Znajdowały się tam zbudowane przez uczniów nadajniki i anteny, a elementem naukowym był materiał roślinny. Młodzi naukowcy ze Śląska chcieli w ten sposób sprawdzić wpływ niskiej temperatury, niskiego ciśnienia oraz promieniowania na rozwój nasion.

Balon stratosferyczny Planetarium Śląskiego

Co ciekawe, gdy zasobnik wrócił na Ziemię, młodzi naukowcy zabrali materiał do laboratorium i tam porównali go z próbkami bazowymi, by sprawdzić różnice w ich wzrośnie. Wcześniej młodzież wzięła udział w warsztatach, podczas których powstały nadajniki, były też wykłady.

Organizatorzy nie zapomnieli też o umieszczeniu w zasobniku kamery, dzięki czemu powstały spektakularne i zapierające dech zdjęcia ziemi i kosmosu. Chociaż balon wzniósł się na wysokość ponad 35 kilometrów, czyli nie opuścił stratosfery i nie wleciał w przestrzeń kosmiczną, wykonane zdjęcia wyglądają jakby pochodziły z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Czym jest balon stratosferyczny?

Balon stratosferyczny zwany jest też stratostatem i przeznaczony jest do lotów stratosferycznych na wysokość rzędu 20-40 kilometrów. W większości przypadków wykorzystywane są one do prowadzenia badań zjawisk zachodzących w stratosferze oraz promieniowania kosmicznego. Bardzo często używa się ich przy okazji organizacji pikników naukowych dla młodzieży.

Najbardziej znany balon stratosferyczny w Polsce nosił nazwę Gwiazda Polski. Został zaprojektowany i zbudowany w naszym kraju w 1938 roku przez WBS w Legionowie. Był to największy na świecie tradycyjny balon stratosferyczny wielokrotnego użytku.

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas