Pierwsza w pełni odzyskiwalna rakieta przeszła testy!

17 września odbył się lot testowy pionowego startu i pionowego lądowania drugiego stopnia rakiety wielokrotnego użytku firmy Stoke Space. Pojazd testowy Hopper wzniósł się na wysokość 9 metrów, a następnie wylądował w wyznaczonej strefie.

Hopper pomyślnie wylądował
Hopper pomyślnie wylądował Stoke SpaceTwitter

Firma Stoke Space ulepsza swoją rakietę

Firma Stoke Space pracuje nad projektem rakiety, która będzie dostępna w ciągu 24 godzin oraz w 100 procentach będzie nadawała się do ponownego użycia. Co więcej, Stoke Space jest dopiero trzecią firmą w Stanach Zjednoczonych, która opracowuje silnik rakietowy na ciekły wodór.

Ponadto Stoke jest firmą, która najszybciej przeszła od początkowego finansowania zalążkowego do demonstracji rakiety oraz jej pionowego startowania i lądowania klasy orbitalnej. Jest to również druga firma na świecie, która wykonała lot prototypem górnego stopnia rakiety wielokrotnego użytku.

Testy Hopper 2

Na poligonie testowym Stoke Space w Moses Lake w stanie Waszyngton został pomyślnie przeprowadzony rozwojowy lot testowy drugiego stopnia rakiety wielokrotnego użytku. Frima Stoke Space zaprezentowała manewr pionowego startu oraz pionowego lądowania w wyznaczonym miejscu.

Testy miały na celu zademonstrowanie nowatorskiego silnika wodorowo-tlenowego, systemu sterowania wektorem ciągu mechanizmu różnicowego przepustnicy, chłodzoną osłonę termiczną oraz awionikę, oprogramowanie i systemy naziemne.

Jak donosi firma Stoke Space, to był ostatni test demonstracyjny technologii Hoppera, ponieważ udało się zrealizować wszystkie zaplanowane cele. Co więcej, firma wzbogaciła się o niesamowite ilości bezcennych danych, które pomogą rozwijać się firmie technologicznie.

Dzięki zaplanowanej kampanii testowej firma osiągnęła kilka kamieni milowych w przemyśle kosmicznym. Przeprowadzili pierwszy test w locie pojazdu, w którym zastosowano osłonę termiczną. Do tej pory nie wystawiano rakiety na bezpośrednie ciepło wywołane ponownym wejściem w atmosferę, jednak w symulowanym środowisku zdała test na 100 procent.  

Firma przeprowadziła również pierwszy test w locie rakiety wielokrotnego użytku VTVL (Vertical Takeoff Vertical Landing), która wykorzystuje różnicowe dławienie do kontroli położenia geograficznego.

Zespół Stoke Space pracuje nad projektami, które nie udały się jeszcze nikomu. Między innymi chodzi o zaprojektowanie i zbudowanie rakiety, która będzie w 100 procentach odzyskiwalna. Na ten moment potrzebne są testy dolnego stopnia rakiety oraz jego udoskonalenia.

Rzymskie miecze znalezione w jaskini. Są w świetnym stanieAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas